Skoro profesionální zrcadlovka upoutává velmi dobrým poměrem výkonu a ceny
Uvádění přístrojů na pomezí amatérské a profesionální třídy na trh většinou vzbuzuje velká očekávání. Poté, co Samsung poprvé představil novinku Digimax Pro815, spousta fandů digitálního fotografování zaplesala, protože papírové parametry zněly opravdu slibně. Fotoaparát s rozlišením osmi megapixelů, obrovským displejem a brutálním patnáctinásobným zoomem okamžitě aspiroval na krále EVF zrcadlovek. V praxi osmsetpatnáctka potvrzuje svoje předpokládané kvality, ovšem pár drobností by ještě doladit potřebovala.
Plastové tělo samsungu budí svými rozměry a hmotností respekt. Čelní stěně dominuje vestavěný objektiv, jehož tři prstence slouží k ostření a zoomování. Obrovskou ohniskovou vzdálenost objektivu (28–450 milimetrů, tedy patnáctinásobný optický zoom) by serva jen těžko zvládala a pro přitahování vzdálených objektů proto musíte objektiv vysunout ručně. Na jeho vrcholu je instalován blesk, který automatika fotoaparátu při zvoleném režimu vysunuje sama. Aktivovat jej lze i ručně.
Mezi lidmi je velmi rozšířená poměrně zvláštní, až fanatická záliba v maximálních možných násobcích zoomu. Uvědomíme-li si, že už šestinásobné přiblížení se velmi těžce v rukou udrží tak, aby výsledná fotografie nepřipomínala spíš abstraktní umění, zůstává nad deseti, dvanácti a patnáctinásobnými zoomy amatérských přístrojů rozum stát. Navíc v době, kdy si k takovým přístrojům kupuje stativ maximálně deset procent uživatelů. Na druhé straně možnost vyfotit si detail vrabčího křídla na hodinách orloje také není od věci. Tyto maxizoomy ovšem kladou velké nároky na kvalitu použité optiky. Jakákoliv drobná chyba optické soustavy se na takto dlouhém ohnisku projeví velmi výrazně a samsung bohužel jednou takovou trpí. Konkrétně jde o soudkovitost objektivu, která je zejména u krátkých ohniskových vzdáleností velmi výrazná. V praxi tak budete odsouzeni k fotografování i blízkých scén s vytaženým zoomem, což vás donutí důkladně si pohrát s hloubkou ostrosti.
Co ovšem osmsetpatnáctku odlišuje od konkurence nejvíc, je obří displej s úhlopříčkou téměř devět centimetrů. Na malých LCD u konkurence člověk často shledá pořízenou fotografii za ucházející a nemilé překvapení v podobě neostrého nebo zašumělého snímku ho potká až u počítače. Ne tak u samsungu. Zobrazovací jednotka má skvělý kontrast, velmi dobré podání barev a zejména dostatečné rozlišení na to, aby byly všechny nedostatky potenciálního kumštu odhaleny na místě.
Samsung Pro815 fotografuje na snímač s rozlišením osmi megapixelů, jehož citlivost lze korigovat celkem ve čtyřech úrovních: ISO 50, 100, 200 a 400. Zpočátku jsem se divil, že u takto vyspělého přístroje nelze nastavit citlivost alespoň ISO 800, ovšem prvních několik fotografií v horších světelných podmínkách mě z údivu vyvedlo. Snímky jsou už při ISO 400 tak zašumělé, že jakákoliv vyšší hodnota by již postrádala smysl. To je také jedno z mála negativ fotoaparátu. Kvalitnější snímací čip a menší šum u běžných hodnot citlivosti by mu slušely daleko víc.
Jednou ze slabin osmsetpatnáctky je také ovládání. Kombinaci dvou kruhových voličů s tlačítkem pro uzamčení expozice v manuálním režimu zřejmě konstruoval člověk s nadměrně vyvinutým, případně vykloubeným palcem. I ostatní hrátky se samsungem jsou poněkud komplikované. Menu fotoaparátu je poněkud méně přehledné a ovládacích kláves má přístroj snad víc než kokpit pilota Pendolina. Na to vše se sice dá zvyknout, přesto by lépe zpracovaná ergonomie samsungu moc pomohla. Důležitější jsou však fotografie, které Pro815 tvoří. Fotografuje totiž skvěle. Kromě relativně silné soudkovitosti objektivu na nejmenší ohniskové vzdálenosti, která je vzhledem k patnáctinásobnému zoomu celkem pochopitelná, má samsung v kvalitě fotografií nad ostatními EVF zrcadlovkami velký náskok. Pokud si pohrajete s manuálním nastavením, dosáhnete kvality téměř srovnatelné s profesionálními fotoaparáty. Škoda jen že Samsung nevybavil osmsetpatnáctku optickým stabilizátorem.
Klady
+ vynikající obraz
+ zoom
+ světelnost
Zápory
- ovládání
- nemá stabilizátor
- soudkovitost objektivu
- šum při vyšším ISO
Samsung Digimax Pro815
Rozměry: 135,5 x 87 x 78,6 mm (144,6 mm, včetně objektivu)
Hmotnost: 870,5 g (bez baterie a paměťové karty)
Snímač a rozlišení: 2/3” CCD
Rozlišení: 8,3 megapixelu
Objektiv: Schneider f = 7,2~108 mm (ekvivalent 35mm formátu: 28~420 mm), světelnost F2,2~F4,6
Typ a rychlost závěrky: mechanická a elektronická, 2~1/4000 s (manuální režim: 15~1/4 000 s)
Citlivost: Auto, 50, 100, 200, 400
Médium: CompactFlash karty typ I nebo typ II (garantováno do kapacity 4GB)
Obrazová frekvence: 25 fps, 15 fps
Dobíjecí baterie: 7,4V Li-ion akumulátor
Cena (s DPH): 17 390 Kč