Prázdniny
Silný pokles společné západoevropské měny euro vůči dolaru vyvolává s blížícím se létem otázky, jakou měnou se včas vybavit na prázdniny v zahraničí, aby člověk neprodělal. Každá předpověď zvláště v dnešní mezinárodně velmi pohnuté době je ošidná, ale třást se strachy z měnových otřesů asi není třeba, zejména když turista bude vybaven dolary.
Euro se minulý týden dostalo vůči americké měně na svou historicky nejnižší úroveň. Ve středu 2. června se za ně kupovalo 1,0382 dolaru, zatímco při jeho startu na začátku letošního roku to bylo 1,1789 dolaru. To představuje pokles o téměř dvanáct procent, což je na pětiměsíční období poměrně hodně.
Hlavní vlivy
Uvedený vývoj je výsledkem mnoha faktorů, z nichž ale do popředí vystupují čtyři základní. Za prvé se zdá, že euro vystartovalo jako trochu nadhodnocené. Druhým faktorem je nynější zhruba dvakrát vyšší tempo růstu ekonomiky USA než jedenácti států e urozóny. Úroková míra, tedy cena peněz, je přitom ve Spojených státech rovněž přibližně dvojnásobná. V neposlední řadě pak sehrává svůj vliv skutečnost, že v Evropě je válka.
Český občan může do složitého spletence světové ekonomiky nahlédnout zjednodušeně přes přepážku své banky, když požádá o založení devizového účtu. Kupříkladu Československá obchodní banka mu podle údajů k 3. červnu zúročí měsíční vklad v dolarech v ročním přepočtu 2,50 procenta, ale vklad v eurech jen 1,80 procenta. Jinde může klient narazit dokonce na ještě větší rozdíl. Dejme tomu v Agrobance GE by mu obdobný vklad nesl ve stejné době v případě dolarů čtyři, ale v eurech 1,90 procenta.
Pohled vpřed
Lze předpokládat, že americká ekonomika si v několika příštích měsících povede i nadále dobře, možná i natolik, že tamní centrální banka ji bude chtít malinko přibrzdit a zvýší svou základní úrokovou sazbu, což by tlačilo kurs dolaru nahoru. Evropská centrální banka v poslední době naznačuje, že důvody ke zvýšení své základní úrokové sazby nevidí. Soudě podle informací, jež jsme získali od předních amerických bank, finančníci v tuto chvíli počítají spíše s kursovou sta bilitou než s nějakými prudkými výkyvy. Například z posledního pravidelného týdenního přehledu od Bank of America vyplývá, že vztah dolaru a eura by se mohl až do konce srpna pohybovat přibližně na již zmíněné úrovni z uplynulého týdn e. K podobnému závěru dochází i pražská pobočka Citibank.
Z prognózovaných čísel, která se ovšem mění každý týden, lze vyčíst poměrně značný klid i na dalších důležitých kursových frontách. Zmínit snad má smysl, že mírné posílení dolaru se v uvedeném horizontu předpokládá vůči japonskému jenu a řecké drachmě. Kursy britské libry a švýcarského franku by měly být k dolaru v zásadě stabilní, respektive se téměř neznatelně snížit.
Připomeňme, že z členských států Evropské unie zatím zůstávají mimo eurozónu Spojené království, Dánsko, Řecko a Švédsko. Kursy měn ostatních jedenácti států unie včetně německé marky byly vůči euru pevně zafixovány, takže vzestupy či poklesy eura jen kopírují. Bezhotovostní platby v eurozóně probíhají již pouze v eurech, příslušná národní platidla zaniknou v polovině roku 2002.
Nebezpečná situace
Letošní období letních dovolených nicméně bez kursového, ale i jiných mnohem závažnějších rizik rozhodně není. Nesmíme zapomínat, že v Jugoslávii je válka. Bombardování této země Severoatlantickou aliancí pravděpodobně brzo ustane, ale jestliže se do Kosova nahrne západní a také ruská pěchota, stane se celý Balkán velkým sudem prachu. Oblíbené turistické cíle v Chorvatsku nebo Řecku jsou od Kosova zdánlivě daleko, ale ve skutečnosti - z hlediska různých střel a vojenských p řesunů či jiných akcí - velmi blízko. Lze počítat s pracovní hypotézou, že mírové urovnání na Balkáně by bylo pro euro vzpruhou, pokračování, anebo dokonce prohloubení konfliktu mu však svědčit nebude.
Kdo by chtěl do Řecka autem, neměl by zapomínat, že obvyklou cestou kolem Bělehradu to nyní nejde. Náhradní cesta přes Rumunsko a Bulharsko sice občas vede krásnou krajinou, ale je delší a také plná různých nástrah. Jízdu do Chorvatska přes Rakousko zkomplikoval požár v Tauernském tunelu, který bude celé léto vyřazen z provozu, a který je tedy nutno velkou oklikou objet. Dovolená na Balkáně proto bude objektivně spojena s mnoha riziky a často asi také se zvýšenými náklady.
Vrátíme-li se ale k měnovým kursům, ze všech uvedených důvodů se zdá, že by se mělo vyplatit držet prázdninové rozpočty pro turistiku v cizině především v dolarech. Zejména v případě hrozby válečných konfliktů je to osvědčená měna. Podobně se chová také švýcarský frank. Vhodnou měnou se nyní jeví rovněž britská libra. Česká koruna je teď poměrně stabilní. Dolar je z jejího pohledu drahý, nicméně pravděpodobnost, že ještě podraží, existuje, takže odložení sm ěny korun za dolary z června na červenec by se nemuselo vyplatit.