zdraví Co to jsou funkční potraviny, definoval v roce 1993 prestižní časopis Nature. Všeobecně jsou to potraviny, jejichž pozitivní účinek na zdraví potvrdily klinické studie. To ale není jediné kritérium.Aktivní složky funkčních potravin musí zabezpečovat všestrannou a vyváženou výživu.
zdraví
Co to jsou funkční potraviny, definoval v roce 1993 prestižní časopis Nature. Všeobecně jsou to potraviny, jejichž pozitivní účinek na zdraví potvrdily klinické studie. To ale není jediné kritérium.
Aktivní složky funkčních potravin musí zabezpečovat všestrannou a vyváženou výživu. Jejich doporučenou denní spotřebu stanovili odborníci, stejně jako kvantitu a kvalitu dané účinné látky v potravině, která je zkoumána po fyzikální i chemické stránce. Samotná aktivní složka, která musí být přírodního původu, přitom nesmí snižovat biologickou hodnotu potraviny. Z toho vyplývá, že funkční potraviny můžeme jíst téměř bez omezení. Stejně jako všude ale i tady platí, že všeho moc škodí. Mezi nejznámější skupiny funkčních potravin patří rostlinné tuky, mléko a mléčné výrobky obohacené o tzv. probiotické bakteriální kultury nebo omega-3 mastné kyseliny, zvýšený obsah vápníku jako prevence osteoporózy, pečivo s vyšším obsahem kyseliny listové, cereálie se zvýšeným obsahem vlákniny, sója a sójové výrobky.
Steroly rostlinného původu vstřebávají cholesterol z jídla ve střevech, čímž ho snižují. Je to například beta sitosterol. Jeho přidáním do jídelníčku můžete svůj LDL (špatný) cholesterol snížit o více než 14 %. U nás je zatím jediným výrobkem s rostlinnými steroly Flora pro.activ. Jak je dostat do těla: Jezte nejméně 2 porce rostlinného oleje, pomerančů, grepů, sójových bobů nebo avokáda denně. Na mazání používejte výhradně rostlinné tuky a pomazánky z rostlinných tuků.
Speciální nenasycené mastné kyseliny podporují integritu vnitřní stěny cév, brání abnormální srážlivosti krve, a tím ucpávání cév, pomáhají chránit před infarktem stabilizací elektrických signálů, které hlídají srdeční tep. Navíc omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý efekt, čímž pomáhají od revmatické artritidy, redukují také stavy deprese.
Jak je dostat do těla: Týdně snězte 2 x 100 g mořské ryby - čím bude tučnější, tím víc bude obsahovat omega-3 mastných kyselin. Nejlepší jsou losos, sardinky, sleď, tuňák, makrela a pstruh.
Antokyany chrání před srdečním onemocněním a ztrátou paměti, působí jako ochrana proti ucpávání tepen a žil.
Jak je dostat do těla: Lékaři doporučují nejméně jednu porci potravin bohatých na antokyany denně. Nejlepší jsou třešně, švestky, hrozny a borůvky.
Proantokyany chrání před mozkovou mrtvicí, před srdečními a vaskulárními chorobami. Podporují také průtok krve - tím chrání cévy před ukládáním povlaků v tepnách a snižují riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Navíc brzdí enzymy zodpovědné za růst nádoru prsu.
Jak je dostat do těla: Pijte sklenici brusinkové šťávy denně nebo jezte borůvky.
Vláknina (rozpustná) dokáže snižovat koncentraci LDL cholesterolu. Nerozpustná snižuje riziko rakoviny, srdečních onemocnění a obezity. Oves zabraňuje stahování cév, které následuje obvykle po konzumaci tučného jídla, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a dokonce obezity.
Jak je dostat do těla: Snídejte ovesná jídla, jezte ovesné cereálie nebo pečivo.
Rostlinné flavonoidy zabraňují srdečním onemocněním a obezitě. Některé druhy ořechů nabízí omega-3 mastné kyseliny (zejména vlašské), všechny ořechy dodávají esenciální minerály selen, hořčík a také vlákninu. Navíc dodávají množství vitaminu B jako hovězí, drůbež nebo mléčné výrobky - tím se stávají skvělým zdrojem živin pro vegetariány.
Jak je dostat do těla: Jezte zhruba 30 gramů ořechů denně.
Sójové proteiny a sójové boby zabraňují srdečním onemocněním a osteoporóze. Jsou nízkotučnou náhradou červeného masa a drůbeže. Sójové jídlo zlepšuje podíl LDL a HDL cholesterolu, výrazně snižuje riziko srdečních nemocí, chrání před rakovinou prsu a ztrátou kostní hmoty u žen po menopauze. Sója je také bohatým zdrojem vápníku - chrání tak kosti.
Jak je dostat do těla: Jezte nejméně 25 g sójových bílkovin denně.
Luštěniny jsou plné kyseliny listové a díky vláknině udržují pocit sytosti během dne.
FOTO: ARCHIV