Menu Zavřít

S hašením požárů v Amazonii pomůže armáda, rozhodl Bolsonaro dekretem

24. 8. 2019
Autor: čtk

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s požáry, které se v nebývalém rozsahu rozhořely v Amazonii. Vojáci budou moci zasahovat v přírodních rezervacích, na území původních obyvatel pralesa i v pohraničních oblastech. Požáry v Brazílii se staly předmětem velkého mezinárodního zájmu a pomoc s jejich hašením už nabídl i americký prezident Donald Trump nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Vojáci se mají do boje s plameny zapojit během dneška, přičemž dekret umožňuje jejich nasazení po dobu jednoho měsíce. O konkrétním způsobu jejich zapojení mají rozhodovat regionální guvernéři, kteří mohou iniciovat „preventivní zákrok… proti environmentálním zločinům“ nebo mohou příslušníky federální armády požádat, aby „monitorovali a potlačovali“ ohně.

Podle zpravodajské společnosti BBC bylo tento týden v brazilské Amazonii přes 2500 aktivních požárů. Ty nejsou v Brazílii v suchých letních měsících ničím výjimečným, letos ale jejich počet oproti loňskému roku dramaticky narostl.

Měly by státy EU ekonomicky pomoci Brazílii v boji s požáry pralesa?

Prezident Bolsonaro uvedl, že jeho vláda nemá na boj s rekordním množstvím požárů dostatečné prostředky. Čelí však kritice, že sám za současný stav nese zodpovědnost. Podle INPE k němu přispívá i nelegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy, přičemž Bolsonaro podle ochranářů odlesňování podporuje.

V pátek v televizním projevu prezident ujišťoval, že jeho vláda si uvědomuje rozsah krize a že bude proti „environmentálnímu zločinu“ bojovat stejně tvrdě jako proti jiné kriminalitě. Za situaci podle něj může mimořádně suché a teplé počasí a jejímu zlepšení nepomůže šíření „falešných informací“.

Brazilský prezident je v souvislosti s lesními požáry i pod značným mezinárodním tlakem. Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron i britský premiér Boris Johnson kvůli globálnímu významu amazonského pralesa situaci hodnotí jako mezinárodní krizi. Francie a Irsko hrozí, že pokud Brazílie nebude v boji s požáry ráznější, odmítnou ratifikovat dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur.


Brazílie čelí kritice za požáry v Amazonii. Macron obvinil Bolsonara ze lhaní

 Požár pralesa v Brazílii


Nespokojenost s tím, jak Bolsonaro k situaci okolo hořící Amazonie přistupuje, se rozhodly vyjádřit stovky lidí po celém světě a vydaly se protestovat k brazilským ambasádám. Davy lidí se setkaly před konzulátem v Londýně, Paříži nebo v hlavním městě Mexika. Na některých transparentech se objevily nápisy „Fora Bolsonaro“ (Pryč s Bolsonarem). Naplánované jsou protesty i v dalších městech včetně Lisabonu, Stockholmu nebo Prahy, lidé manifestují i v řadě brazilských měst, napsal server listu The Guardian.

Řada zemí už nicméně Brazílii nabídla pomoc, což v pátek večer učinil také americký prezident Trump. Na twitteru napsal, že se svým brazilským protějškem mluvil po telefonu. „Řekl jsem mu, že pokud mohou Spojené státy pomoci s požáry amazonského pralesa, jsme připraveni asistovat!“ uvedl šéf Bílého domu.

Požáry v Amazonii jsou také jedním z předmětů diskuze probíhajícího summitu G7 v Biarritzu. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyjádřil podporu dohodě EU a Mercosuru, k boji proti ohni vyzvala před odletem na místo summitu také Merkelová. „Budeme se zabývat tím, jak můžeme (boj s požáry) podpořit a pomoci a vyšleme jasný signál, že je třeba udělat vše, aby deštný prales přestal hořet,“ uvedla předsedkyně německé vlády.

Čtěte také:

Za 50 let stoupl počet zákonů o životním prostředí 38krát. Výsledek není vidět

Nový plán proti globálnímu oteplování: pouze obnovitelné zdroje a plynovody

Jak se změní Česko? Teplo jako na Jadranu a pořádné sucho, na citrony ale zapomeňte

FIN25

Žádný scénář není dost černý: civilizace do roku 2050 zkolabuje, tvrdí think tank

Peníze si nechte a zalesněte Německo, vzkázal brazilský prezident Merkelové

  • Našli jste v článku chybu?