Česká lékařská komora pod vedením Davida Ratha přichází s novou myšlenkou. Cena za hodinu práce lékařů by se měla pohybovat kolem pěti set korun, průměrný měsíční příjem by neměl klesnout pod třicet pět tisíc korun. Tato částka by měla být minimální, lékaři s vyšší kvalifikací by měli dostávat ještě více. V současné době je cena hodinové lékařské práce zhruba 280 korun. Pokud by ČLK se svým požadavkem uspěla, platy doktorů by se zvedly oproti současné době dvakrát, v poměru k průměrné mzdě, která je v současné době 11 500 korun, by byly vyšší téměř třikrát.
S pochopením se komora zatím setkala jen u lékařského odborového klubu, ministerstvo, pojišťovny ani pacienti jejich myšlenkou příliš nadšeni nejsou a tvrdí, že na podobné úvahy chybí v resortu finanční prostředky. Prokuristka a prozatímní ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková například tvrdí, že pokud by VZP na novou hodnotu hodinové práce přistoupila, musela by ročně vyplatit ze zdravotního pojištění svým smluvním lékařům až o tři miliardy korun více. Změn lze podle ní dosáhnout pouze v dohadovacím řízení k seznamu výkonů.
„Pokud pojišťovny na náš požadavek nepřistoupí, nebudeme bránit lékařům, aby od pacientů vybírali, prohlásil Rath s tím, že komora bude na svém požadavku striktně trvat. Výhrady, že na podobné zvýšení nejsou v současné době ve zdravotnictví peníze, nebere příliš na zřetel. Podle Ratha by šly získat například tím, že by se na zdravotnictví nevztahovala daň z přidané hodnoty, čímž by se ročně ušetřilo až dvanáct miliard. Vedle tohoto návrhu, který chce komora důsledně prosazovat, lze prostředky získat i tím, že by byla důsledněji rozlišena péče, která je hrazena z pojištění, a nadstandard. Dalším zdrojem by podle Ratha mohla být léková politika.