STROJÍRENSKÝ VELETRH V BRNĚ Takřka v předvečer 46. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně přišly pozitivní zprávy statistiků o růstu průmyslové výroby v ČR. Meziroční růst dosáhl 11 procent. Český průmysl soustavně polepšuje už 23 měsíce, pět měsíců dokonce roste v dvouciferných číslech.
**STROJÍRENSKÝ VELETRH V BRNĚ
Takřka v předvečer 46. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně přišly pozitivní zprávy statistiků o růstu průmyslové výroby v ČR. Meziroční růst dosáhl 11 procent. Český průmysl soustavně polepšuje už 23 měsíce, pět měsíců dokonce roste v dvouciferných číslech.
Podle údajů statistiků se nejvíce daří elektrotechnickému, ocelářskému a automobilovému průmyslu. Všechna tato odvětví se v Brně budou prezentovat hned na třech veletrzích. Vedle 46. mezinárodního strojírenského veletrhu se totiž koná také 4. ročník Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT a 3. ročník projektu Automatizace, která je také hlavním oborem průmyslové přehlídky. „Doprovodný program letošního ročníku je ve velké míře věnovaný informacím, zdrojům informací a poznatkům z pětiměsíčního působení ČR v EU,“ vysvětluje k volbě témat veletrhů Jiří Rousek, ředitel obchodní skupiny, která veletrhy realizuje. „Jsme připraveni vystavovatelům inávštěvníkům nabídnout pomocnou ruku formou informačních projektů. Průzkumy ukazují, že podnikatelská veřejnost stále zápasí s nedostatkem informací o příležitostech a pravidlech podnikání v EU,“ dodává. Téma začlenění českého průmyslu v rámci EU je stěžejní pro působení informačně-konzultačního centra Eurofórum 2004. Po celou dobu veletrhu budou zástupci vládních agentur a konzultačních firem poskytovat informace k otázkám týkajících se Evropské unie prostřednictvím seminářů a individuálních konzultací. První praktické zkušenosti českých podnikatelských subjektů s podnikáním na nově otevřeném trhu Evropské unie přiblíží premiérově prezentované výstupy výzkumu společnosti TNS Factum. Veletrh se stane také místem konání 3. ročníku konference „V ize v automatizaci III“. Mezi osobnostmi, které se podílejí na její přípravě, je i Petr Vavřín: „Konference je určena jak výrobcům jednotlivých komponent automatizačních systémů, tak jejich uživatelům. Většinou se zúčastňují generální manažeři, koncepční a systémoví pracovníci a lidé, rozhodující o strategických záměrech firem,“ dodává. Vavřín letos očekává diskuzi o perspektivách moderních, respektive nových principů v senzorech, použití bezdrátových komunikací v hierarchických průmyslových automatizačních systémech a praktické využití informací, získávaných již nyní ze stávajících regulačních systémů, pro údržbu, opravy a detekci stavu technologického zařízení. „Účasti na těchto akcích jsou účinným nástrojem pro zvyšování exportu, který pozitivně ovlivňuje růst HDP a má současně vliv na zvyšování konkurenceschopnosti a rozvoj našeho národního hospodářství. Exportéři dosahují vyšší produktivity práce, vyšší zaměstnanosti a vyšších mezd svých zaměstnanců než neexportující firmy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Pořadatelé veletrhu očekávají, že se v Brně bude prezentovat 2300 předních firem z České republiky i ze zahraničí a že si jejich expozice přijde prohlédnout 100 000 návštěvníků.