Menu Zavřít

S parádou jdou za moře

9. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Ctižádostiví návrháři vybrušují své umění

Rusové útočí. Totiž ruští módní návrháři. Tucet z nich plánuje na květen svůj debut v USA na miamském týdnu americké módy, což bude poprvé, kdy se ruští návrháři hromadně zúčastní významné americké módní přehlídky. Několik z nich se chystá na zářijový týden módy v New Yorku a o rok později do Los Angeles.
Možná že americké módní tvůrce čeká překvapení. Rusko už není zemí beztvarých halen a špatně padnoucích polyesterových košil. Pád komunismu dal volný průchod tradiční tvořivosti Rusů a jejich zálibě krášlit se. „Jen dvě země, Rusko a Itálie, mají podobnou mentalitu. Skutečně se rádi parádíme,“ uvádí Natalia Vinogradovová, předsedkyně Ruského sdružení módních salonů.
Na americký trh se optimisticky dívá Vemina, návrhářská firma založená v roce 1990, která podepsala smlouvu s Alinou Kabajevovou, držitelkou zlaté olympijské medaile v moderní gymnastice, aby v Miami předvedla její výběrové oblečení. Jedná i s tenisovými hvězdami Annou Kurnikovovou a Marií Šarapovovou. Mezi její zákaznice v Rusku patří manželky politiků a filmové hvězdy. Zaměřuje se na hvězdy amerického showbyznysu, ale doufá, že prodá i pětisetdolarové kostýmy ženám na kvalifikovaných postech. Lisa Romanjuk, hlavní návrhářka Veminy, přiznává, že snahy o expanzi za hranice Ruska měly dosud malý dopad. Prodeje v západní Evropě tvoří „jen malé procento“ odbytu Veminy. Vkládá však naděje do USA, kde je „větší trh“.
Několik ruských návrhářů už se proslavilo. Helen Yarmak, jedna z mála ruských návrhářek, která uhodila na správnou strunu, tvrdí, že si zvolila anglicky znějící jméno, protože ruská jména nepůsobí tak výrazně. Její kožichy v cenovém rozmezí od 500 dolarů do 240 tisíc kupují hollywoodské hvězdy Jim Carrey či Goldie Hawnová.
Takový úspěch není moc typický. Alexandr Šumský, organizátor týdne ruské módy, se domnívá, že by se ruští návrháři měli raději soustředit na rostoucí domácí trh. Uvádí příklad stoupající hvězdy sedmadvacetiletého Maxe Černicova, prvního domácího návrháře, kterému se podařilo uzavřít dohodu s předním ruským obchodním domem CUM. Příliš mnoho ruských návrhářů se zaměřuje na haute couture místo méně okázalých, ale výnosnějších konfekčních sérií. Šumský však dodává, že Rusové se rychle učí. „Před třemi lety si většina ruských návrhářů myslela, že móda je umění. Dnes přinejmenším polovina z nich chápe, že je to obchod.“ Celosvětový obchod s oděvy bude brzy zajímavější.

Jednou nohou na předváděcím molu firma/hlavní návrhář(ka) - produkce

bitcoin_skoleni

  • Vemina/Lisa Romanjuk - Dámské oděvy do zaměstnání a večerní šaty
  • Feeric/Ekaterina Kobzon - Elegantní a neformální oblečení pro ženy
  • Módní salon Beljakovskaja/Tatiana Beljakovskaja - Kožešinové a zimní oděvy
  • Bouton/Ališer - Kostýmy pro show business, sexy letní oblečení

Pramen: Rada na podporu rusko-amerického obchodu, New Jersey

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?