Menu Zavřít

Sága Blanka (ne)končí. V tunelu bude koncert

22. 6. 2015
Autor: Euro

Tak konečně. Už se zdálo, že se tunel Blanka nikdy neotevře a – voilà – dvacátého srpna si v něm zakoncertuje Pražská komorní filharmonie. Nápad dokonce nadchl i zodpovědného radního Dolínka, takže teď víme, že my, Pražané, jsme zase v dobrých rukách. Až do Dolínka se totiž zdálo, že nad Blankou nikdo nezvítězí a nikdy tak na jejím konci neblikne ono metaforické světlo na konci tunelu.

Tím však legrace končí. Ani Dolínek, ani pražská primátorka Adriana Krnáčová (ta hysterická paní, co tak ráda mluví o debilech) s jistotou neví, kdy se Blanka otevře. Oficiální komunikační linie vedení Prahy sice stále zní, že to bude letos v půlce září, dobře možné ale také je, že to bude v půlce září jiného roku. Blankou jsme totiž měli jezdit už čtyři roky, takže nějaký ten další rok nehraje zas tak velkou roli. Neobvyklé ticho kolem primátorky možná naznačuje, že doufá, že na Blanku časem zapomeneme, jako se nám z paměti pomalu vytrácí Bém, Richter, Hrdlička.

Ostatně i firma ČKD, za níž jdou, jak dnes rádi módně říkáme, poničené kabely, drží starou dobrou tradici Blanky, takže začala s jejich výměnou později, než měla. Navíc audit, který podobně tradičně tajila (než stejně tradičně utekl do médií) i nové vedení Prahy, ukazuje, že kabely v tunelu pro ČKD ukládaly čtyři různé firmy, které je navíc nakupovaly od několika dalších dodavatelů. Jejich technické vlastnosti se tak dost lišily a pro použití ve vlhkém a mokrém tunelu se vlastně ani moc nehodí. Kdyby tohle viděl chudák Borat, udělá se hrdě Čechem.

Audit také zjistil, že kontrola izolačních vlastností kabelů začala až na konci loňského roku, taky trochu pozdě. Při jeho četbě vás vůbec napadne, že nakonec vlastně můžeme ještě slavit, že ČKD nepoložila do tunelu místo kabelů tramvajové koleje. I když ty by asi menší povodeň přežily líp, takže by nás Blankou nyní vozila některá ze supermoderních tramvají, co se obvykle technicky úplně nehodí do Prahy.

Úředníci s průměrnými platy

Jak je tohle všechno možné? Celkem snadno. Stavbu za téměř 40 miliard korun totiž řídí magistrátní úředníci s přibližně průměrným českým platem, který bez případné korupce ze všeho nejvíc motivuje ke středečnímu odjezdu na chatu. Navíc příslušný magistrátní odbor nemá ani šéfa, ale je i devět měsíců po volbách řízen pouze provizorně. Znovu tak platí, že vlastně můžeme být ještě rádi: vše mohlo ze strany města dopadnout ještě hůř, i Blanku mohl řídit recepční.

Tím však smutný odkaz tunelu bohužel nekončí. Ten bude zřejmě strašit i budoucí politické reprezentace Prahy natolik, že si žádný politik hned tak na žádnou podobnou megastavbu netroufne, přestože je hlavní město připomínající infrastrukturou Zimbabwe potřebuje stejně nutně jako Blanka kabely. Samozřejmě myslím ty správné.

eurokomentáře


Čtěte další komentáře autora:

Ano, limity jsme i my

S Milošem Zemanem přichází zákon… A končí prezident

bitcoin_skoleni

Sobotkovy vlhké pionýrské sny

  • Našli jste v článku chybu?