Vína ze sklepů Barkan
Regiony
Vinařská mapa Izraele zahrnuje především tradiční regiony Shomron a Samson. Prvně jmenovaný je největším v zemi a vznikl díky vizionářským snahám barona Edmonda Rothschilda. Je rozložen podél pohoří Karmel u pobřeží. Samson potom je rovinným, jen mírně zvlněným regionem na plošině Dan a v mírně zvlněné krajině Judské nížiny.
Vedle nich se objevily nové. Především Galilea s pěti oblastmi na severu země s polohami vinic nad 1200 metrů nad mořem. Díky klimatu a půdě se region stává poskytovatelem nejkvalitnějších hroznů v zemi.
Judean Hills se rozkládá se v těsné blízkosti Jeruzaléma na úbočích kopců, často na terasovitých vinicích. Chladné noci a částečně už středomořské klima dávají dobré předpoklady pro kvalitu a jedinečnost tamních hroznů.
Negev je pouštní oblast, o které se tvrdí, že se zde réva pěstovala již v biblických dobách. Dnes jde o místa znovuobjevená a vinice se vysazují na stráních, kde kdysi existovaly. Dnes ovšem za podpory ultramoderních závlahových systémů, které jsou společně s výrazným střídáním denní a noční teploty zárukou vysoké kvality i originálního charakteru suroviny pro tamní vína.
Producenti
Zajímavou nabídku představují vína ze sklepů společnosti Barkan. Ta vznikla teprve zhruba před dvaceti lety, nicméně je druhým největším producentem v zemi. Disponuje moderním závodem se současnými technologiemi. V něm se zpracovávají hrozny ze 150 hektarů vlastních vinic a další od smluvních dodavatelů. Všechna vína se připravují za striktních náboženských pravidel, jsou tedy košer – veškerá příprava až po lahvování probíhá pod dohledem, nejsou přidávány žádné přísady a do přímého kontaktu s vínem přicházejí jen Židé respektující zásady judaismu. Etikety Barkan dosahují zajímavých ocenění na mezinárodních přehlídkách. Úspěšné jsou především proto, že vinohrady společnosti leží na různých místech země, v Horní a Dolní Galilei, na Golanských výšinách na severu, Shfelu uprostřed i Negevu na jihu Izraele. Právě rozmanitost půd, nadmořské výšky i jistých klimatických odlišností činí portfolio společnosti atraktivní, své víno si v něm najde každý. Pod značkou Vinum iuadeum jich český dovozce Terra vinifera například nabízí pouze od Barkanu bezmála čtyři desítky. Díky tomu můžeme poznat Izrael i z jiného pohledu než jako producenta báječných ledových vín, což byla doposud téměř jediná vizitka tamních vinařů, která dorazila i do Česka.
Doporučené víno
Merlot 2004 Classic - Barkan, Galil, Israel
Rozverná barva granátových tónů s fialovými „štychy“ je prozářená jiskřivými kometami světla. Nos nabízí ne až tolik široký, ovšem intenzivní buket, opřený o kořenité projevy. Za pepřovým začátkem se o slovo hlásí ovoce, především višně. Chuť jakoby na intenzitu buketu nedosáhla, je tenčí, mladistvá a rozverná. Ovšem dominujícím prvkem jsou důrazné až dravé kyselinky, které ovlivňují celé chuťové spektrum. Svíravý akcent nakyslých višní je v druhém plánu provázen uhlazenější, pro odrůdu typickou mazlivostí, která ovšem na první místo nemá. Víno se v čase krásně rozvíjí a do hry vstupují uměřené taniny, které chuť zkrášlují a dodávají jí další příjemný rozměr. Nepříliš mocné tělo tak odeznívá v optimistickém, lehce rošťáckém ladění. Ač tříletý, působí merlot od Barkanu mladě až pubescentně, dává však tušit zajímavý vývoj k větší uhlazenosti.
Volba pokrmu
Pokud jde o přiřazení tohoto merlotu ke vhodnému jídlu, držel bych se názoru importéra. Ten je doporučuje ke kořeněnějším pokrmům východu. Velice dobře by se také popasoval s rybou v důraznější úpravě. Soudím, že by se snesl i s drůbeží – nejlépe asi pečenou - nebo pernatou zvěřinou. A zřejmě i pečená světlá masa s omáčkou i bez ní by za doprovodu tohoto vína chuťově povyrostla. Pěkně by se potkalo s lehce důrazným kozím sýrem a představit si ho dovedu teké vedle pečené telecí ledviny.