Menu Zavřít

Šance na satisfakci

27. 3. 2006
Autor: Euro.cz

KAUZA NOMURA Česko prohrálo londýnskou arbitráž kvůli investici japonské Nomury v bývalé IPB. V dalším kole má ale naději na odvetu. V Paříži totiž začalo ústní projednávání takzvané curyšské arbitráže, ve které stát pro změnu žaluje banku o náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB.

KAUZA NOMURA Česko prohrálo londýnskou arbitráž kvůli investici japonské Nomury v bývalé IPB. V dalším kole má ale naději na odvetu. V Paříži totiž začalo ústní projednávání takzvané curyšské arbitráže, ve které stát pro změnu žaluje banku o náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB.

Až na částku 111 miliard korun se vyšplhaly požadavky České republiky vůči japonské bance Nomura v rámci takzvané curyšské arbitráže. Česko od banky požaduje zaplacení nákladů, které státu vznikly při odvracení makroekonomické krize hrozící v důsledku pádu Investiční a poštovní banky (IPB) v červnu roku 2000.

SLOŽITÉ DOKAZOVÁNÍ

Česká republika původně odhadovala maximální hodnotu nároků na 263 miliard korun. Odhad byl založen na maximálních částkách možné finanční podpory pro ČSOB ze strany státu v souvislosti s převzetím IPB. Podle mluvčí ministerstva financí Petry Krainové měli nyní čeští ekonomičtí experti možnost provést detailní kalkulaci nároků a dospěli k nižší sumě.

Česká strana se v další arbitráži pokusí dokázat, že Nomura nesplnila závazek posílit kapitál IPB, ačkoliv se k tomu zavázala v kupní smlouvě. Ta byla podepsána v únoru 1998, kdy Nomura získala za tři miliardy korun 36procentní podíl v bance a zavázala se navýšit její kapitál až o šest miliard korun.

O stejnou částku měla Nomura také zařídit bance upsání emise podřízených dluhopisů. Japonci sice dluhopisy upsali, ovšem v podstatě formou incestu, neboť si na ně půjčili od Bankovního holdingu, jenž byl spřízněný s IPB. Za navýšení kapitálu tak zaplatili pouze 4,1 miliardy.

Celou operaci vstupu do IPB, označovanou rovněž jako operace Leo, brala Nomura podle zprávy parlamentní vyšetřovací komise především jako vstupenku k pivovarům Plzeňský Prazdroj a Radegast. To se jí podařilo, akcie obou pivovarů byly vyvedeny z IPB do nově založené společnosti České pivo.

Do celé transakce kolem akcií pivovarů byly zapojeny tři firmy (mimo jiné opět Bankovní holding), které půjčily Českému pivu na nákup akcií pivovarů přes sedm miliard korun. Akcie následně koupila společnost Pembridge spřízněná s Nomurou za 1,5 miliardy korun v hotovosti a prodala je dále. „Aniž by Nomura bance za získání akcií obou českých pivovarů zaplatila, prodala je jihoafrické společnosti SAB za 24 miliard korun,“ uvádí parlamentní komise.

ČESKO PORUŠILO ZÁVAZKY

Ústní jednání curyšské arbitráže potrvá dva týdny. Každá strana představí svou argumentaci, svědky a znalce a podrobí výslechu svědky a znalce protistrany. Poté bude rozhodčí tribunál zvažovat argumentaci obou stran a vydá rozhodnutí. Curyšské jednání je založeno na českém právu a nemá na ni tudíž bezprostřední dopad rozhodnutí, které padlo v londýnské arbitráži.

MM25_AI

Ze zveřejněného rozhodnutí arbitrážního soudu v Londýně vyplývá, že Česká republika neochránila investici Nomury na základě porušení závazku „rovného a spravedlivého zacházení“. Podle rozhodnutí diskriminoval stát IPB při pomoci bankovnímu sektoru. Úřady se prý provinily i rozdílným přístupem k ČSOB při převzetí konkurenční banky a k návrhům Nomury na řešení problémů.

„Chování České republiky postrádalo nestrannost, konzistenci a transparentnost. Vláda odmítla přiměřeně komunikovat s IPB,“ uvádí nález. Stát podle arbitrů nedokázal toto chování před tribunálem rozumně ospravedlnit. Kolik Česko za své chyby zaplatí, by se mělo rozhodnout během následujících měsíců. 

  • Našli jste v článku chybu?