Privatizace dolů
PRAHA (foj) – Do státní kasy přibude zhruba pět miliard korun. Vláda se totiž v úterý 23. března na mimořádném zasedání rozhodla prodat státní akcie v OKD a Sokolovské uhelné.
Stát prodá zhruba 48,7 procenta akcií Sokolovské uhelné společnosti Sokolovská těžební za 2,533 miliardy korun. Jak vyplývá z vládního usnesení, které má týdeník EURO k dispozici, zaplatí firma za jednu akcii 767 korun.
Sokolovskou těžební kvůli privatizaci založili manažeři hnědouhelné společnosti. „Rozhodnutí vlády vítáme. Cena je náročná, především ve vazbě na naše záměry v podnikatelském plánu,“ řekl týdeníku EURO šéf Sokolovské těžební a zároveň generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Jak tvrdí, vítězná firma momentálně analyzuje, jak skloubit cenu a plány v podnikatelském záměru. „Čeká nás utahování opasků,“ dodal. Dalšími spoluvlastníky Sokolovské těžební jsou vedle Štěpánka i Jaroslav Rokos a Jan Kroužecký. Firma původně nabídla za státní balík akcií 2,102 miliardy korun.
Podpisem kupní smlouvy se nový vlastník Sokolovské uhelné musí zavázat ke splnění několika podmínek. Pokud je poruší, může na sankcích zaplatit státu až několik stovek milionů korun. Během deseti let od vypořádání transakce tak firma musí minimálně tři roky po sobě vytěžit alespoň osm milionů tun hnědého uhlí ročně a prodat v průměru 1,5 gigawatthodiny elektřiny a 1,5 terajoulu tepla. Po dobu deseti let zároveň nesmí průměrný počet zaměstnanců Sokolovské uhelné klesnout pod hranici 4,8 tisíce zaměstnanců a Sokolovská těžební nesmí bez písemného souhlasu Fondu národního majetku převést žádnou z prodávaných akcií na třetí osobu, nebo je zastavit jako garanci za úvěr. „Porušení výše uvedených závazků nabyvatele akcií je sankcionováno v každém jednotlivém případě smluvní pokutou ve výši třiceti milionů korun,“ uvádí se ve vládním prohlášení.
Kabinet rovněž rozhodl o prodeji téměř 46 procent akcií OKD majoritnímu vlastníku firmy, společnosti Karbon Invest, za 2,25 milionu korun. Cena za jednu akcii se tím vyšplhala na 201,8 koruny. I v tomto případě se musí nový vlastník akcií zavázat ke splnění několika podmínek a pokuty za jejich nedodržení se opět pohybují v desítkách milionů.
„V případě, že Karbon Invest nesplní svůj závazek zaplatit kupní cenu nebo některý ze svých závazků směřující k vypořádání převodu akcií podle smlouvy, je Fond národního majetku oprávněn požadovat od kupujícího zaplacení smluvní pokuty ve výši sto milionů korun,“ uvádí se ve vládním prohlášení o prodeji společnosti OKD, jehož kopii má týdeník EURO k dispozici. Pokuta ve výši padesáti milionů korun hrozí Karbon Investu mimo jiné v případě, že OKD nevytvoří finanční rezervy na vypořádání důlních škod, sanace a rekultivace stanovené zákonem. Budoucí vlastník se rovněž zaváže, že od doby získání akcií do 1. dubna 2009 zachová těžbu a dodávky uhlí tuzemským výrobcům energie ve stanovených termínech a objemech v souladu s energetickou koncepcí státu. Pokud tak neučiní, zaplatí pokutu padesát milionů korun.
Ještě letos počátkem února nabízel Karbon Invest za téměř 46 procent OKD 1,19 miliardy korun. Znalecký ústav Vox Consult společně s Komerční bankou z pověření FNM však hodnotu státního podílu ocenily na 2,08 miliardy korun. Fond obdržel posudek letos 26. února a ve stejný den zvedl Karbon Invest nabídku na 2,02 miliardy. Dne 11. března se uskutečnilo na ministerstvu financí další kolo jednání za účasti Karbon Investu a státních úředníků. „Dopisem ze dne 12. března upřesnila společnost Karbon Invest svoji cenovou nabídku za majetkovou účast státu ve společnosti OKD, která je v držení FNM, na celkovou cenu 2,25 miliardy korun,“ uvádí vládní prohlášení.
Porušíš, zaplatíš
Některé smluvní podmínky při prodeji Sokolovské uhelné
(sankce za porušení, v Kč)
* Nepřevádět akcie na třetí osobu 30 milionů
* Po dobu deseti let vytěžit ročně v průměru 8 milionů tun uhlí 30 milionů
* Deset let nesmí klesnout počet zaměstnanců pod 4800 30 milionů
* Po dobu 15 let musí mít stát zástupce v dozorčí radě 30 milionů
Porušíš, zaplatíš
Některé smluvní podmínky při prodeji OKD
(sankce za porušení, v Kč)
* Vytvářet zákonné rezervy na zahlazení škod způsobených těžbou 50 milionů
* Do 1. dubna 2009 zajistit těžbu a smluvní dodávky uhlí energetickým firmám 50 milionů
* Platit sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu 10 milionů