Pokud podám daňové přiznání po lhůtě stanovené zákonem, jaký postih mne může čekat? (podobné dotazy několika čtenářů) Daňové přiznání se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Pokud podám daňové přiznání po lhůtě stanovené zákonem, jaký postih mne může čekat?
(podobné dotazy několika čtenářů)
Daňové přiznání se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Jedná-li se o poplatníka, který má povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem nebo jehož přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce, podává se daňové přiznání nejpozději do šesti měsíců po uplynutí zdaňovacího období. To platí jen, je-li příslušná plná moc k zastupování podána správci daně před uplynutím neprodloužené lhůty.
Správce daně může na žádost daňového subjektu nebo daňového poradce nebo i z vlastního podnětu prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání, a to nejdéle o tři měsíce po uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání. U příjmů zdaňovaných v zahraničí lze lhůtu prodloužit až na deset měsíců po uplynutí zdaňovacího období, ovšem pouze v odůvodněných případech. Nebylo-li daňové přiznání podáno včas, může správce daně zvýšit příslušnou vyměřenou daň až o 10 procent podle § 68 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.
Ministerstvo financí ČR