Menu Zavřít

Sankční kladivo tvrdě udeřilo na ruské oligarchy. Během prvního dne invaze přišli o 71 miliard dolarů, nic ve srovnání s dneškem

28. 2. 2022
Autor: Depositphotos
  • Ještě před vypuknutím války na Ukrajině se na sankčním seznamu Západu objevovala řada ruských miliardářů. Jejich majetek ale výrazně poklesl teprve až v průběhu prvního dne invaze, kdy podle odhadu přišli dohromady o 71 miliard dolarů

  • K nejvíce zasaženým boháčům patřil například zakladatel Lukoilu Vagit Alekperov nebo plynárenský magnát Gennadij Timčenko. Velkým postihům se nevyhnul ani Roman Abramovič, majitel londýnské Chelsea

  • Od prvního dne invaze se však podoba sankcí změnila. Zejména vyjmutí Ruska ze systému SWIFT a zmražení aktiv tamní centrální banky žene rubl k rekordnímu minimu, a ztráty miliardářů tak budou obrovské


S dneškem se začaly ve velkém projevovat tvrdé sankce, které v reakci na vojenskou agresi Vladimira Putina na Ukrajině zavedly západní země. Vyjmutí Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT a zmražení aktiv centrální banky způsobilo, že hodnota tamní měny se propadla o téměř 30 procent a vůči americkému dolaru je na historickém minimu. Dolar se nyní obchoduje za zhruba 113,5 rublu, euro pak za sto dvacet sedm. Ty vůbec první sankce však směřovaly především na ruské miliardáře a oligarchy.

O kolik peněz v důsledku rekordního pádu rublu po dnešku přijdou, se dá zatím těžko odhadovat, podle dat Forbesu však v období mezi 16. únorem a minulým čtvrtkem, tedy dnem, kdy začala plná invaze na Ukrajinu, ztratili majetek ve výši zhruba 126 miliard dolarů. S přibývajícím časem a sankcemi se ale toto číslo samozřejmě velmi rychle mění.

Energetika, doprava i zahraniční kapitál. Jakými sankcemi Západ zatím potrestal Rusko za jeho agresi na Ukrajině?
Přečtěte si také:

Energetika, doprava i zahraniční kapitál. Jakými sankcemi Západ zatím potrestal Rusko za jeho agresi na Ukrajině?

Putin ve čtvrtek svolal na schůzku do Kremlu některé z hlavních tváří ruské podnikatelské sféry. Podle agentury TASS se jí účastnilo 13 miliardářů, mezi nimiž byli: Vagit Alekperov, Pjotr Aven, Andrej Bokarev, Andrej Gurjev, Michail Gucerjev, Sulejman Kerimov, Andrej Melničenko, Leonid Micheelson, Alexej Mordašov, Vadim Moškovič, Vladimir Potanin, Dmitrij Pumpjanov a Vladimir Jevtušenkov.

„To, co se děje (na Ukrajině), je nezbytné opatření,“ prohlásil údajně ruský prezident během jednání a doplnil, že Rusku prý „prostě nezbyla žádná možnost, jak to udělat jinak“. Těžko si lze představit, že by se některý z miliardářů vůči jeho akcím ohradil, poměrně razantní počáteční reakcí Západu však byli nejvíce zasaženi právě oni. Kromě destabilizace a doslova spouště, kterou válka na Ukrajině způsobuje, se to samé děje i na světových trzích.

Během prvního dne invaze z kont ruských boháčů zmizelo odhadem 71 miliard dolarů. Ruský index Moex uzavřel den o 33 procent níže a rubl se vůči dolaru propadal směrem k rekordnímu minimu. I když počáteční sankce zahrnovaly pouze jednotky oligarchů, seznam jmen se v průběhu času rychle rozšiřoval i o méně veřejnosti známá jména.

Je dlouhý 1200 kilometrů a stál 10 miliard eur. Ruská invaze na Ukrajinu však kritizovaný Nord Stream 2 poslala k ledu
Přečtěte si také:

Je dlouhý 1200 kilometrů a stál 10 miliard eur. Ruská invaze na Ukrajinu však kritizovaný Nord Stream 2 poslala k ledu

Co se týče účastníků zmiňované schůzky s Putinem, na ně dopadlo kladivo sankcí nejtvrději. Pět z nich – Alekperov, Michelson, Mordašov, Potanin a Kerimov – s jistotou během čtvrtka patřilo k největším poraženým dne v žebříčku světových miliardářů. Celkem během jednoho dne přišlo nejméně 11 ruských byznysmenů o jednu miliardu dolarů a více.

Největší ztráty na kontě zaznamenal bývalý pracovník ropné námořní plošiny Caspain a sovětský ministr ropného průmyslu Vagit Alekperov, a zároveň zakladatel společnosti Lukoil, největšího nezávislého producenta ropy v Rusku. V důsledku propadu akcií ropných a plynárenských společností přišel o zhruba 17,1 procenta svého majetku, konkrétně o 4,2 miliardy dolarů.

Dalším ,nešťastníkem‘ se stal Gennadij Timčenko, jenž se v uplynulém týdnu stal terčem britských sankcí. Podnikatel, který vlastní podíly v různých ruských podnicích, včetně plynárenské společnosti Novatek a petrochemického výrobce Sibur, ztratil rovněž přibližně 4,2 miliardy dolarů. Na sankčním seznamu se však vyskytuje už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

Miliony pro Ukrajinu. Investoři z Pale Fire Capital darují válkou postižené zemi peníze na humanitární pomoc, přidávají se i další
Přečtěte si také:

Miliony pro Ukrajinu. Investoři z Pale Fire Capital darují válkou postižené zemi peníze na humanitární pomoc, přidávají se i další

Britská vláda zpočátku patřila k těm vůbec nejrazantnějším, jelikož právě na území Británie, a hlavně v Londýně, žije hned několik ruských boháčů a své služby provozuje řada bank. Po ruských úderech na Ukrajině tak přikročila ke zmrazení majetku ruských bank a zákazu pro ruské občany držet na bankovním účtu více než 50 tisíc liber.

Další důležitou, a v Londýně velmi známou osobností je Roman Abramovič, majitel jednoho z nejlepších týmů anglické Premier League Chelsea FC. Britští opoziční zákonodárci vyzvali premiéra Borise Johnsona, aby z postihů nevyjímal ani tohoto miliardáře, který po pádu Sovětského svazu zbohatl na ropném průmyslu. Během následujících dní Abramovič oznámil, že se stahuje z vedení londýnského fotbalového klubu. Vliv nad ním však zcela ztratit odmítá.


Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

bitcoin_skoleni


 

  • Našli jste v článku chybu?