Navzdory zkázonosným předpovědím...
… se mnohé společnosti hrnou, aby byly přítomné na burzách v USA
Kapitálový trh v USA dusí regulace. Tvrdí to politici z obou stran, kteří v minulém roce spojili síly s různými obchodními skupinami, aby podpořili americkou konkurenceschopnost. Na setkáních ve městech, v novinových komentářích a na průmyslových shromážděních napadali Sarbanes-Oxleyho zákon z roku 2002 i jiné korporátní reformy kvůli vytlačování společností z amerických burz do jiných - rozuměj obchodu přívětivějších - lokalit.
Statistiky však malují jiný obrázek. Ukazuje se, že počet neamerických společností, nabízejících se na NYSE Euronext a burze NASDAQ dosahuje rekordu. Podle údajů Thomson Financial vzrostlo zatím letos 22 společností, z nichž mnohé pocházejí z Číny a Izraele, na burzách v USA na úhrnné hodnoty téměř 4,4 miliardy dolarů. To je dokonce více než v celé první polovině roku 2000, kdy sedmnáct zahraničních společností nashromáždilo téměř 4,2 miliardy. Bude-li to tak pokračovat, zahraniční primární emise akcií (IPO) snadno překonají rekord 10,9 miliardy dolarů, jehož loni dosáhlo 34 firem.
Běžný názor říká, že díky Sarbanes-Oxleyho zákonu (přezdívanému Sarb-Ox) povedou tvrdé restrikce v podobě korporátních auditů a interních kontrol zahraniční společnosti k tomu, aby vstupovaly na burzy raději jinde. Kdekoliv. Avšak společnosti, jako je RRSat Global Communications Network, se nijak nebojí. Když se izraelský poskytovatel služeb pro televizní a radiové systémy rozhodoval pro místo obchodování svých akcií, vyhnul se Londýnu i Tel Avivu ve prospěch NASDAQ. (Ročně jde o 43 milionů dolarů.) Společnost, která vystoupila na veřejnost před sedmi měsíci, přišla do USA částečně navzdory regulačním požadavkům. „Je to pro společnost pozitivní,“ říká Gil Efron, finanční šéf RRSat, „podporuje to důvěru akcionářů ve (finanční) zprávy společnosti a zlepšuje to (naše) interní procesy.“
Buďme si ale jisti, že méně regulovaný londýnský trh rovněž láká akcie zahraničních IPO. Londýnská burza letos pomohla na hlavním trhu tuctu mimobritských skupin stoupnout o téměř osmnáct miliard dolarů, uvádí agentura Thomson. V minulém roce šestnáct nebritských společností „vyrostlo“ na hlavním trhu o 22,7 miliardy. Alternativní trh LSE - kde se upisují menší společnosti, jež by se nekvalifikovaly na burzy v USA - zaregistroval 19 mimobritských IPO, které letos stouply téměř o dvě miliardy dolarů.
Londýn má také před New Yorkem výhodu časového pásma, které je blíže trhům v Rusku a ve východní Evropě, což jsou dvě ohniska IPO, která dala Londýnu pět z jeho nových nebritských primárních emisí. Ty letos stouply téměř o 5,6 miliardy dolarů. Londýnské banky a investoři mají s tímto regionem mnohem více zkušeností, než má New York. Tam, kde hraje roli geografická poloha, například u Číňanů, tam je New York silný a nadále posiluje. A navíc vzhledem k tomu, že Číňané mají dlouhodobě zmapovány britské investory prostřednictvím Hongkongu, jsou nyní žádostivi usilovat o americké peníze. „Říkají: Nemusíme se obtěžovat do Londýna,“ poznamenává G. Andrew Karolyi, profesor financí na Ohio State University, který podrobně sleduje burzy.
Skutečně, zvláště pro čínské obchodníky je dostat se na burzu v USA známkou cti. Deset z letošních IPO na burzách v USA, sídlících mimo Ameriku, pochází z Číny. V loňském roce jich bylo celkem sedm. NYSE Euronext „umožňuje přístup k vysoce kvalitním investorům po celém světě“, říká Ma Tao, viceprezident pro vztahy s investory společnosti Qiao Xing Mobile Communications, výrobce mobilních zařízení, který v květnu vystoupil o 160 milionů dolarů.
Kritikové regulací v USA stále argumentují, že příliv IPO by mohl být dokonce silnější, kdyby byla přísná pravidla zmírněna. „Sarb-Ox je problematický při každém vstupu,“ říká právník Michael V. Gisser ze společnosti Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, který spolupracuje s asijskými společnostmi při vstupu na burzu. „Je důvod k opatrnosti,“ dodává John A. Thain, výkonný ředitel NYSE Euronext, který již dlouho usiluje o změnu. Ale přiznává: „Stále se nám daří velmi dobře.“
Spolupráce Xiang Ji, Hongkong
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek