Menu Zavřít

SARS, válka, povodně ...

6. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Přesun sazby může znamenat likvidaci pro menší ubytovací zařízení

Vláda zřejmě zkouší, co zdejší hoteliéři vydrží. Ministru financí Bohuslavu Sobotkovi se sice nepodařilo přesvědčit úředníky v Bruselu, aby i po vstupu do unie mohla zůstat sazba DPH za stravovací služby na pěti procentech, ale s tím se počítalo. Podstatně horší je, že stejný přesun do základní sazby se od května bude týkat také ubytovacích služeb. O tom přitom žádné evropské regule nehovoří. Česko tak, pokud vládní návrh schválí Parlament, bude po Dánsku zemí s nejvyššími odvody za ubytování v Evropě.

Čtvrtá rána.

„S přesunem DPH u stravovacích služeb do základní sazby jsme počítali, avšak v případě ubytování je to pro nás zcela nečekané,“ tvrdí Roman Vacho, prezident Národní federace hotelů a restaurací ČR a ředitel karlovarského Grandhotelu Pupp. „Nejprve byl hotelový průmysl a vůbec turistický ruch postižen záplavami, potom přišla válka v Iráku a následovala epidemie SARS. Toto je čtvrtá rána, která bohužel přišla z vlastních řad,“ dodává Martin Pinl, předseda představenstva koncernu Cimex Group, pod který spadá hotelový řetězec Orea. Řada hoteliérů se navíc musela poprat s přísnými hygienickými normami Evropské unie a investovat do nových technologií.
Většina hotelů uzavírá smlouvy s cestovními kancelářemi nebo operátory na rok dopředu. „Některá zařízení mají kapacitu na půl roku obsazenou. Není proto možné, aby změnily ceny v souvislosti se změnou DPH. Zvýšení daně půjde na jejich úkor,“ vysvětluje Pinl. I když se hotelový management bude snažit o cenách vyjednávat, výsledek je nejistý. „Nepředpokládám, že by naši partneři cenové změny akceptovali. Cestovní kanceláře již mají natištěny katalogy na celý rok,“ říká Roman Vacho.

bitcoin školení listopad 24

Necivilizovaná rychlost.

Hoteliéři se obávají, že rozhodnutí vlády bude znamenat likvidaci pro menší provozovny. Ty tvoří více než 94 procent všech ubytovacích a stravovacích zařízení v Česku. Z toho důvodu navrhovala Hospodářská komora, aby k přesunu DPH došlo až od 1. ledna 2005. „Nezaznamenal jsem, že by v civilizovaných zemích byly používány tak urychlené postupy jako v tomto případě,“ konstatuje Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory. Ubytovací služby představují až osmdesát procent tržeb hoteliérů a téměř polovina obratu pochází z celoročních kontraktů s velkými, především zahraničními tour operátory. I když v budoucnu ke zvýšení cen v souvislosti s růstem DPH dojde, není možné celé zvýšení promítnout do ceny. „Trh by takové zdražení neakceptoval a snížil by se počet turistů, kteří k nám jezdí,“ soudí Roman Vacho. První odhady analytiků hovoří o tom, že se v průměru zdraží ubytování o sedm až deset procent. Je ale jasné, že v první fázi ponesou zátěž hoteliéři. Přitom ze statistik vyplývá, že ziskovost hotelových provozů se pohybuje mezi nulou až devíti procenty.

Šetřit, kde se dá.

„Musíme hledat úspory jinde. Na zimu jsme propustili asi sedm procent zaměstnanců a nejsem si jist, jestli je přijmeme zpět,“ tvrdí Vacho. „Povede to nejen k propouštění, ale i k omezení investic a k nižší výkonnosti celého sektoru, v němž pracuje více než 120 tisíc lidí a který ročně dosahuje tržeb přes 100 miliard korun,“ doplňuje Martin Pinl. Postiženi nebudou jen hoteliéři. „Takové dramatické zvýšení daní může ovlivnit množství turistů, kteří si zvolí Česko jako svou rekreační nebo obchodní destinaci,“ uvádí René Beauchamp, generální ředitel pražského hotelu Four Seasons. To se negativně projeví i na dalších podnikatelích, mezi něž patří provozovatelé restaurací, barů, majitelé ochodů a další „Dotkne se to také organizátorů kulturních akcí. Například zahraniční filmová produkce, která je důležitým zdrojem financí, může být omezena, protože pro zahraniční štáby nebude Česká republika tak finančně zajímavá,“ dodává Beauchamp.
Přesun DPH za ubytovací služby do základní sazby nepřivítalo ani ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho mluvčí Petr Dimun přiznává, že dopady se projeví hlavně ve větším tlaku na podnikatele. Nicméně tvrdí, že nízká cena není jediným důvodem, proč většina cizinců do Česká jezdí. „Zahraniční i domácí turisté žádají především kvalitní služby,“ prohlašuje Dimun. Jaromír Baránek, ředitel analytické firmy Mag Consulting, se nicméně domnívá, že přesunem DPH do vyšší sazby ztratí Česká republika jednu ze svých konkurenčních výhod oproti sousedním zemím. Doposud bylo totiž ubytování pro zahraniční turisty hlavně mimo Prahu poměrně levné. Je možné, že po zdražení dá řada z nich přednost Rakousku nebo Maďarsku.

  • Našli jste v článku chybu?