Menu Zavřít

SAUDEK V AMBROSIANĚ

9. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Portfolio Drtikolových fotografií je zajímavé

Jedna z nejstarších soukromých galerií, brněnská Ambrosiana, zahájila svoji činnost na jaře 1990. Její majitel Vladimír Ambroz se zaměřil na prezentaci předních českých autorů, jakými byli Vladimír Kokolia anebo Michael Rittstein. Ambrosianu zajímala především kvalita artefaktů, které nabízela, a během let se vyprofilovala v galerii s jasnou představou své koncepce.
V posledním době zde vystavoval malíř Petr Malina, Martin Velíšek, Jiří Načeradský a obtížně zařaditelný výtvarník Michal Singer. Ceny děl vystavujících autorů odpovídají kvalitě i renomé svých tvůrců a klientela galerie je respektuje. Z fotografů vystavoval v Ambrosianě význačný Drahomír Josef Růžička a uznávaní autoři Pavel Mára, Roman Sejkot, Tono Stano, Peter Župník a svojí tvorbou nepřehlédnutelný Jiří Stach. Nabídka a prezentace předních zástupců současné české fotografie se stala samozřejmou součástí výstavní činnosti galerie.
Ambrosiana ale zastupuje a prodává především klasiky české fotografie, Drahomíra Josefa Růžičku, Františka Drtikola, Josefa Sudka a Jana Saudka. V případě posledně jmenovaného žijícího autora je dokonce jeho výhradním zástupcem. Exkluzivita znamená, že Jan Saudek se objevuje nejen na řadě prezentací této výstavní síně, ale také to, že zde zájemci naleznou jeho nejnovější fotografickou tvorbu. Ceny prací tohoto umělce jsou díky jeho renomé obvykle vyšší a pohybují se podle typu, velikosti a stáří fotografií, v rozmezí od patnácti do 80 tisíc korun. Ambrosiana je rovněž distributorem pohlednic a plakátů Jana Saudka, které vydává společnost Art Unlimited.
Zajímavým sběratelským počinem této prodejní výstavní síně se stalo portfolio Františka Drtikola, které Ambrosiana sama vydala. Obsahuje deset kontaktních kopií, zhotovených ze skleněných negativů. Citlivě zvolený výběr fotografií reprezentuje známé snímky z období let 1921 až 1931. Jsou zhotoveny technikou kontaktů z původních negativů. Otisky ve formátech 24×30 cm zhotovil fotograf Václav Jirásek. Negativy jsou většinou v majetku galerie Ambrosiana a to je zárukou, že z nich nebudou pořizovány další kopie. Originální Drtikolovy fotografie jsou dnes pro sběratele téměř nedostupné, a možnost získat soubor deseti jeho fotografií je proto vzácná. Portfolio je vydáno v limitovaném nákladu dvaceti pěti exemplářů, v dokonalé adjustaci a ve speciální kazetě, navržené a autorsky zhotovené studiem Jana Činčery. Cenu portfolia sdělí galerie zájemcům pouze soukromě, ale lze odhadovat, že celý soubor přesáhne hranici 100 tisíc korun. Dodrží–li galerie limitovaný náklad, a její jméno je toho zárukou, jde o zajímavou a trvalou investici do českého umění.
Vedle Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho patří František Drtikol k nejznámějším českým fotografům a již během svého života dosáhl světové slávy. Jeho snímky publikovaly desítky časopisů od Los Angeles až po Charkov a v jeho tvorbě splynuly vlivy secese, kubismu, konstruktivismu i expre–sionismu do svébytného rukopisu. Narodil se 3. března 1883 v Příbrami a zemřel zapomenut v roce 1961.

VÝSTAVA

FIN25

AMERICAN ART ze sbírky Goetz, Mnichov. Významná výstavní síň Rudolfinum, která nedávno vybočila z koncepce bulvární výstavou I. N. R. I., připravila nyní pro milovníky současného umění lahůdku.
Americké umění osmdesátých a devadesátých let, které u nás není často k vidění. Prezentace v sobě zahrnuje práce amerických, ale i evropských autorů, které pocházejí z dlouho budované sbírky paní Ingvildy Goetzové. Americké umění, které po druhé světové válce významně ovlivnilo vývoj umění ve světě, je všude sledováno pozorně. Expozice v galerii Rudolfinum je proto zajímavá tím, že přináší ojedinělý pohled na americkou uměleckou scénu současnosti.
Soukromá sbírka Goetz je deponována v Mnichově a v tomto rozsahu z ní nebylo dosud americké umění prezentováno. Expozici můžete navštívit až do 2. září 2001 v galerii Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha 1.

  • Našli jste v článku chybu?