Menu Zavřít

Saúdové spouští obrovský jaderný program. Kromě reaktorů chtějí i obohacovat uran

3. 11. 2017
Autor: Profimedia.cz

Saúdská Arábie oznámila, že vypisuje výběrové řízení na jeden z největších nukleárních programů světa. Do roku 2032 chce mít království v Perském zálivu až 17,6 gigawattu instalovaného výkonu elektřiny z jaderných bloků. Země hodlá rozvíjet i vlastní program pro obohacování uranu, aby mohla konkurovat rivalovi z Íránu.

Saúdská Arábie zveřejnila výběrové řízení na vybudování obrovské kapacity z jaderných zdrojů. Celkem má jít do roku 2032 o instalovaný výkon ve výši 17,6 gigawattů, což odpovídá asi 17 temelínským reaktorům. O obří jadernou zakázku mají zájem firmy z Jižní Koreje, Číny, Japonska, Ruska, Francie a Spojených států. V příštím roce se má rozhodnout o výstavbě prvních dvou elektráren.

Na Arabském poloostrově se už staví čtyři nové jaderné bloky ve Spojených arabských emirátech (SAE). Jedná se o elektrárnu Barakah, reaktory dodává jihokorejská firma KEPCO. První dva reaktory mají být spuštěny v roce 2018.

Saúdská Arábie nechce být závislá jen na ropném průmyslu a hodlá diverzifikovat svůj energetický mix. Výstavba solárních elektráren nejde tak rychle, jak si absolutistická monarchie představovala, nyní sází i na vlastní jaderný program.

Pokud by se nezačala orientovat na jiné zdroje energie, musela by po roce 2040 začít energii dovážet, upozornil rakouský deník Der Standard.

Privatizace Saudi Aramco
Očekávaná částečná privatizace státní ropné společnosti Saudi Aramco má proběhnout v příštím roce. Prodej pěti procent společnosti má království vynést sto miliard dolarů. Stále není jasné, jak velká část podniku by byla při IPO upsána. Akcie má obchodovat burza v Rijádu a také jedna zahraniční. Ve hře jsou New York, Londýn, Tokio, Singapur a Toronto.

Sázka na jádro má i geopolitické a vojenské aspekty. Saúdové chtějí mít vlastní jaderný program, jenž má sloužit jako protiváha k íránskému programu. Teherán spustil vlastní jadernou elektrárnu v Búšehru v roce 2011.

Současný prezident USA Donald Trump varuje před tím, že Teherán svým programem na obohacování uranu může disponovat vlastními jadernými zbraněmi, a chce obnovit ekonomické sankce. To podporuje Saúdská Arábie a Izrael.


Trump kazí ekonomickou párty evropským firmám v Íránu:

Pokažená párty. Trumpovy kroky proti Íránu netěší evropské firmy

Doprava v Teheránu, ilustrační foto


Rijád se netají tím, že chce mít vlastní program na obohacování uranu, na rozdíl od Spojených arabských emirátů. To má vést k soběstačnosti produkce jaderného paliva. Oznámil to Hašim bin Abdulláh al-Jamání, šéf vládní agentury pro stavbu jaderných elektráren KACARE (King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy).

„Pokud jde o produkci uranu v království, je to první krok k tomu, abychom byli soběstační v produkci jaderného paliva,“ prohlásil al-Jamání na konferenci organizované Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v Abú Zabí v SAE.

„Využíváme uranovou rudu, aby to bylo ekonomicky efektivní,“ citovala jeho slova agentura Reuters.


Přečtěte si také:

Kde leží zbytky po jaderné bombě z projektu Manhattan? Na skládce

Jaderná puma Fat Man v muzeu White Sands v Novém Mexiku. Stejná byla svržena 9. srpna 1945 na japonské město Nagasaki v rámci Projektu Manhattan.


Obohacování uranové rudy do pěti procent izotopem uranu 235 se používá jako jaderné palivo do elektráren. Pokud se zvýší nad 85 procent, může se využít pro jaderné hlavice, připomenula agentura Reuters.

MM25_AI

Saúdská Arábie má podle Mahera al-Odana z KACARE asi 60 tisíc tun uranové rudy (pro srovnání v ČSSR se vytěžilo v době komunismu 110 tisíc tun uranové rudy). Islámské království má mít podle izraelské vojenské rozvědky k dispozici jaderné zbraně z Pákistánu, uvedla BBC už v roce 2013.

Dále čtěte:

Hypersonické rakety do 10 let změní podobu válek i světa

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Měsíc může opět zažehnout geopolitický spor. Tentokrát kvůli surovinám


  • Našli jste v článku chybu?