Menu Zavřít

Saúdská Arábie „kupuje svět“. Tamní Veřejný investiční fond PIF má aktiva od Uberu po Heathrow

20. 8. 2024
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Depositphotos
  • Saúdskoarabský veřejný investiční fond (PIF) vedený korunním princem Muhammadem bin Salmánem se rozhlíží po nových investicích doslova po celém světě
  • Fond nedávno vložil značné peníze třeba do společností Uber nebo Blackstone a rozšířil také svůj podíl na hlavním londýnském letišti Heathrow
  • Zdaleka ne všechny investice se ovšem vydařily, takže zůstává otázkou, do jaké míry bude PIF úspěšný

Saúdská Arábie stejně jako další státy v Perském zálivu v posledních desetiletích výrazně zbohatla díky prodeji ropy. S postupným přechodem na obnovitelné zdroje energie je ale jasné, že aby tyto země prosperovaly i za několik dekád, budou se muset soustředit rovněž na posílení dalších sektorů své ekonomiky.

V poslední době proto Rijád masivně investuje do různých ambiciózních projektů, které mají za cíl přilákat zahraniční společnosti a turisty, což zajistí další rozvoj celého pouštního království. Důležitou součástí tamních plánů je ale především Veřejný investiční fond (Public Investment Fund – PIF), jehož hlavním cílem je vkládat peníze do významných aktiv jak v samotné Saúdské Arábii, tak i daleko za jejími hranicemi.

Outstream Placeholder

Předsedou tohoto fondu je korunní princ Muhammad bin Salmán (MBS), jenž se v investicích osobně angažuje a pokládá je za velmi důležitou součást budoucnosti země. „Osobní ambicí bin Salmána je učinit ze Saúdské Arábie vysoce viditelnou a mezinárodně uznávanou ekonomiku, která není závislá jen na ropě. PIF je přitom zdaleka nejdůležitějším nástrojem v jeho úsilí,“ řekl pro Business Insider Steffen Hertog, docent na London School of Economics (LSE).

Fotbalový klub či konkurent Tesly

Aktuální portfolio PIF je skutečně působivé a zahrnuje i ty nejvýznamnější firmy v daných odvětví. Jen v technologickém sektoru Saúdská Arábie vložila zhruba 3,5 miliardy dolarů do Uberu a 45 miliard dolarů do fondu rizikového kapitálu Vision Fund SoftBank. Zároveň PIF získal 60procentní podíl ve společnosti Lucis, hlavním konkurentovi automobilky Tesla, a stal se většinovým vlastníkem startupu Magic Leap, který se zabývá rozšířenou realitou.

Další významné investice pak obdržela profesionální golfová liga LIV Golf, největší světový provozovatel výletních lodí Carnival nebo infrastrukturní fond Blackstone. PIF také za 415 milionů dolarů převzal známý anglický fotbalový klub Newcastle United a letos v červnu rozšířil svůj podíl v hlavním londýnském letišti Heathrow.

Některým firmám se moc nedaří

Podle odborníků si PIF pro své investice vybírá především známé společnosti, za čímž stojí i snaha zviditelnit se v západních zemích. „Většinou se však jedná hlavně o firmy aktivní v sektorech, které PIF a korunní princ považují za klíčové pro ekonomickou diverzifikaci Saúdské Arábie,“ podotkl Hertog z LSE. Nedávné masivní investice každopádně vedly k tomu, že PIF v první polovině letošního roku překonal všechny ostatní státem vlastněné fondy, jež za šest měsíců dohromady investovaly téměř 100 miliard dolarů.

Saúdská Arábie omezí investice do ropného průmyslu, říká Goldman Sachs. Do obnovitelných zdrojů poputují stovky miliard dolarů
Přečtěte si také:

Saúdská Arábie omezí investice do ropného průmyslu, říká Goldman Sachs. Do obnovitelných zdrojů poputují stovky miliard dolarů

Nutno každopádně dodat, že podle odborníků trápí saúdskoarabské investice hned několik problémů. Asi tím nejvýznamnějším je skutečnost, že mnoha důležitým zahraničním investicím se dosud příliš nedařilo. Začátkem tohoto měsíce musel PIF vložit dalších 1,5 miliardy dolarů do Lucidu, aby se firma nedostala do závažných finančních potíží. Ukázalo se totiž, že poptávka po elektromobilech není tak vysoká, jak vedení očekávalo.

Velmi podobná situace nastala i v případě zmíněné společnosti Magic Leap. Do ní musel fond vložit dalších 750 milionů dolarů, protože zájem lidí o náhlavní soupravy pro virtuální realitu zatím rovněž zaostává za předchozími očekáváními.

Obavy některých odborníků vzbuzují rovněž kontakty PIF s osobnostmi napojenými na politiky. Týká se to třeba zetě Donalda Trumpa Jareda Kushnera, do jehož investiční společnosti Affinity Partners PIF slíbila vložit zhruba dvě miliardy dolarů. To samozřejmě vyvolává obavy z možného ovlivňování ve prospěch zájmů Saúdské Arábie, kvůli čemuž nyní celá transakce čelí vyšetřování od předsedy finančního výboru amerického Senátu Rona Wydena.

Megaprojekt Saúdské Arábie Neom má problémy s financováním. Peníze hledá v Číně
Přečtěte si také:

Megaprojekt Saúdské Arábie Neom má problémy s financováním. Peníze hledá v Číně

Další významnou komplikací je pak pro PIF skutečnost, že o ty nejlukrativnější investiční příležitosti musí mnohdy soupeřit s ostatními zeměmi na Arabském poloostrově, jako jsou třeba Spojené arabské emiráty. Jejich investiční fondy Mubadala nebo G42 se totiž také poohlížejí po různých nadějných začínajících společnostech působících převážně na Západě.

WT100

Po letech ztrát první zisk

Budoucnost, a především úspěch PIF je v současnosti velmi těžké odhadnout. Mnoho společností, do nichž fond investoval, se totiž nachází spíše v počátečních fázích svého rozvoje, takže mohou skutečně zazářit, či naopak zcela zklamat. Individuální selhání jedné firmy samozřejmě fond nijak neohrozí, jak už ale ukázala minulost, problematických investic může být více.

Zatím jediným opravdu objektivním ukazatelem úspěchu tedy zůstává fakt, že po ztrátě 11 miliard dolarů v roce 2022 se PIF loni konečně dostal do mírného zisku. Ať už bude ale jeho budoucí výdělečnost jakákoliv, svět musí počítat s tím, že Saúdská Arábie bude minimálně v příštích několika letech patřit k jedněm z nejvýznamnějších investorů vůbec.

  • Našli jste v článku chybu?