Menu Zavřít

Saúdům chybějí peníze. Rijád ruší projekty za 20 miliard dolarů

7. 9. 2016
Autor: wikimedia Public Domain (mo)

Saúdskou Arábii trápí vysoký deficit státního rozpočtu. Za minulý rok vzrostl na šestnáct procent HDP a z království udělal mezi zeměmi G20 smutného rekordmana. V reakci na to ropná velmoc zvažuje škrty ve výdajích ministerstev. Země na nich plánuje ušetřit 20 miliard dolarů.

Škrty se podle zdrojů agentury Bloomberg mají dotknout výdajů saúdských ministerstev a investic do zdravotnictví, bytové výstavby a infrastruktury. Některé z vládních úřadů by se pak mohly sloučit. Energetiky ani ropného průmyslu by se škrty týkat neměly.

Největší světový exportér ropy se tak snaží zastavit růst deficitu státního rozpočtu. Ten v minulém roce činil 16 procent hrubého domácího produktu, což představuje nejvyšší číslo z dvacítky největších světových ekonomik. Saúdskoarabská vláda v současnosti přehodnocuje zakázky v hodnotě 69 miliard dolarů. Zrušit jich může celou třetinu.

Vládní škrty však podle Johna Sfakianise, šéfa sekce ekonomického výzkumu v Gulf Research Centre, představují dvousečnou zbraň. „Snižující se vládní výdaje se projeví v nižším růstu privátního sektoru,“ sdělil Bloombergu. Ten je podle něj již nyní realitou.

V souvislosti s nízkými cenami ropy roste ekonomika země pomaleji, podle analýz serveru Trading Economics dokonce ani ne polovičním tempem oproti loňsku.

Země kvůli tomu pracuje na opatřeních, která by její ekonomickou závislost na ropě měla snížit. Zvažuje také privatizaci některých ropných koncernů.

Podle závěrů MMF je ropa za příjmy saúdské státní pokladny odpovědná až z devadesáti procent. Na celkovém HDP se pak sektor podílí čtyřiceti procenty.

Daň z příjmu jenom pro cizince

Mezinárodní měnový fond podle serveru Gulfnews volal po saúdských reformách již loni v září. Na jeho doporučení Rijád v květnu rozhodl o zavedení daně z přidané hodnoty. Platit by měla od roku 2018.

O zavedení daně z příjmu podle listu Financial Times země prozatím uvažuje pouze u rezidentů pocházejících z ciziny. Peníze navíc by měly Saúdům pomoci s financováním plánu na diverzifikaci ekonomiky. Ten by měl příjmy země ze zdrojů mimo ropný průmysl do roku 2020 ztrojnásobit. Plánovaná opatření by měla Saúdskou Arábii přijít na 72 miliard dolarů.


O Saúdské Arábii a ropném byznysu čtěte více:

Upevnění vztahů: Rijád podepsal s Čínou 15 dohod

MM25_AI

Jako centrální banka. Saudská Arábie slovy hýbe ropným trhem

Co zmůže Aljaška bez ropy? Záchranu mají přinést technologie


  • Našli jste v článku chybu?