Je lepší přežít pár očistných Enronů a Parmalatů
Koupili byste si v minulém týdnu akcie švýcarské společnosti Adecco? Leckdo si teď asi zaťuká na čelo. O gigantické světové personální agentuře se přece začalo mluvit v souvislosti s finančními skandály. Adecco, jež se proslavilo zvláště zprostředkováváním dočasné práce, si dokonce vysloužilo přezdívku „nový Parmalat“. Kdo by teď chtěl jeho akcie?
Jenže se našli investoři, kteří je sebevědomě nakupovali. Účetní problémy v Adeccu – to je obyčejná kachna, tvrdili. Vždyť i sám finanční šéf firmy Felix Weber zdůraznil, že slabinou je pouze systém vnitřní kontroly v americké pobočce Adecco Staffing. To vůbec neznamená, že se poztrácely miliardy eur jako Parmalatu.
Proč tedy Adecco vydávalo prohlášení, že je něco v nepořádku? No, to je jednoduché, vysvětlují zmínění investoři. Celý svět se vyděsil z Parmalatu. Čeká se, kdo bude další na řadě. Auditoři mají strach, aby jim někdo nevyčetl, že se chovají jako Andersen, který zkrachoval kvůli své roli v kauze Enron. Proto chtějí vypadat jako milovníci transparentnosti. Přiznají i sebemenší prohřešek. Za tím vším je společnost Ernst & Young, která v Adeccu provádí audit, a také sílící posedlost amerických regulačních orgánů zkoumáním všeho možného. To, že hodnota akcií Adecca šla po onom přiznání slabin rapidně dolů, je velkou příležitostí k jejich nákupu. Postupně zamíří zase vzhůru.
To vše je naprostý nesmysl, prohlásil by asi ten, kdo akcie Adecca v uplynulém týdnu naopak prodával. Kdyby bylo vše v pořádku, tak by zástupci firmy mluvili mnohem víc. Teď jenom zatloukají a zatloukají. Všimněte si některých zajímavostí. Rovněž v Adeccu dříve prováděl audit Andersen. Přiznávají, že mají potíže v Americe, a také Parmalat narazil se svými pochybnými praktikami právě tam, dodají skeptici.
Nejlépe však úmysl kupovat akcie Adecca charakterizoval jeden analytik citovaný v listu Wall Street Journal: „Je to jako si vsadit na koně. Je to zábavné, ale není to příliš zodpovědné.“ Nikdo totiž v podstatě nic neví. Zkrátka koňské dostihy.
Žijeme v době, kdy se vše kontroluje a reguluje čím dál tím více, a stejně víme houby. Ale nezoufejte – je lepší přežít pár očistných Enronů a Parmalatů než bořit celý světový systém. A nejezděte na burzu do Švýcarska.