Na výborný nápad přišli Andrej Babiš s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Formou poslaneckého návrhu hodlají uzákonit nebývalou ochranu whistblowerů, neboli udavačů žalujících na své šéfy podezření z trestného činu. Jejich pracovní místo musí být chráněno a zaměstnavatel je nesmí propustit bez souhlasu úřadu práce.
A pokud se dotyčnému přece jen nepodaří uhájit místo, může získat odškodnění až půl milionu korun. Udání pak má být možné podávat i anonymně do schránky nejvyššího státního zastupitelství.
Takovou perlu jsme tu ještě neměli. Rozčílil vás šéf, když vám pokrátil prémie, protože výsledky vaší práce nejsou tak nějak viditelné? Co je snazšího, než poslat anonymní udání, kterým se bude muset státní zástupce zabývat, šéf bude chodit podávat vysvětlení a stane se jak je u nás zvykem sprostým podezřelým. Nebo dokonce máte dostat padáka? Tak ho bonzněte veřejně, aby to neměl tak snadné. Navíc z půl milionu se dá chvilku slušně žít. Co se stane, když se udání neprokáže jako pravdivé, totiž zákon neřeší.
Smysl konání dvou ministrů z ANO je zřejmý z formy, jakou návrh zákona podávají. Nikoli standardně, cestou vlády, jejímiž jsou řádnými členy, ale jdou cestou poslanecké iniciativy. Žádná Legislativní rada, posouzení ústavnosti normy, jejích vazeb a kolizí s dalšími zákony atd. Jde o to, vyvolat konflikt, v němž bude moci být Babiš protikorupčním bojovníkem a ostatní jen škůdci, kteří mu hází klacky pod nohy, aby mohl sám krást.
Když před volbami není co nabídnout, přijde k duhu i obehraná písnička z voleb minulých v novém aranžmá, kdy největšími škůdci už nebudou ODS a TOP 09, ale sociální demokraté a lidovci. Jen je otázkou, zdali je mezi českými voliči tolik odpudivých Bretschneiderů, jak si Babiš myslí.
Přečtěte si další komentáře:
Babiš v. Beneš. Blíží se třetí bitva o ČEZ