Menu Zavřít

SÁZKA NA RIZIKO

18. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Do klíčového tendru se přihlásilo sedm firem

Elektroenergetika má před sebou závažné rozhodnutí. Pro otevírání trhu s elektřinou a podporu konkurenčního prostředí potřebuje clearingové centrum, v němž se budou průběžně vyhodnocovat a zúčtovávat odchylky od nasmlouvaných dodávek energie. Na jeho vybavení byl vypsán tendr, v němž se utkají špičky počítačových firem spolu s velkými bankami. Týdeník EURO má informace, že nabídku podala například česká pobočka nadnárodní IT společnosti Logica, polská technologická společnost Winuel, PVT a zřejmě i španělská Soluziona. Ve hře je rovněž IBM a pravděpodobně i Siemens. Kromě softwarových IT firem nebo velkých koncernů, specializovaných na dodávky hardwaru, se o účast v tendru ucházejí i bankovní domy.

Jde o státní zakázku, jejíž cena se původně odhadovala na osm set milionů korun. Nabídky však mohou obsahovat i podstatně nižší částku, pokud by se dodavatel zároveň ucházel o dlouhodobé provozování systému.

Zájemci tvrdí, že tendr má mimořádně tvrdé podmínky. Outsourcing je jen jednou z možností financování. Stát od dodavatele očekává, že systém vybuduje na vlastní náklady nebo že alespoň zajistí financování této investice. A protože se požaduje i vypořádání každodenních platebních operací mezi účastníky trhu s elektřinou, neobejdou se dodavatelé počítačových systémů bez bankovních domů.

Účastníci soutěže pečlivě tají nejen podrobnosti svých nabídek, ale i partnery, s nimiž se v tendru spojili. „Naše společnost nikdy nezveřejňuje obchodní informace bez souhlasu všech zúčastněných stran, odpověděl na dotaz týdeníku EURO Marek Hadra z tiskového odboru české pobočky IBM. Důsledné mlčení zachovává i vyhlašovatel tendru, stoprocentně státní akciová společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE). „Zájem je velký. Jde o citlivou záležitost, v níž se točí příliš mnoho peněz, a proto první informace zveřejníme až po vyhlášení vítěze, zdůraznil místopředseda představenstva OTE Milan Nepovím. „Tendr je extrémně politicky senzitivní a lze očekávat spoustu negativní publicity, uvedl pro týdeník EURO jeden z domácích účastníků soutěže.

Drsné termíny.

Soutěž byla vyhlášena 3. srpna a závazné nabídky se odevzdávaly minulou středu. Týdeník EURO zjis–til, že jich bylo sedm, tři však byly okamžitě vyřazeny pro formální nedostatky. Účast potvrdila česká pobočka nadnárodní IT společnosti Logica. „Pro nás je to strategická záležitost a projekt, na který se už dlouho připravujeme. Segment elektroenergetiky považujeme za klíčový. Informační technologie chceme dodávat i jiným firmám v oboru a nabídka pro operátora je prvním krokem. Do tendru proto jdeme i přesto, že pro nás znamená velký závazek a poměrně velkou investici, uvedl generální ředitel české pobočky Jan Kubát.

Logica nabízí dlouhodobé provozování systému. Počítá se spoluprací s dalšími partnery, například s ABN Amro. Kubát upozornil, že nabídka je otevřená i pro další bankovní domy. Mluvčí Komerční banky Marie Růžičková uvedla, že její banka jde do tendru společně s Logicou a koncernem ABB.

Pozorovatelé soudí, že Logica má velkou šanci, protože již získala zkušenosti s podobnými systémy v zahraničí. Může se prokázat dvěma referencemi, a to z britského projektu NETA (New Electricity Trading Arrangemnets) a amerického MDCH (Market Data Clearing House).

Reference ze zahraničí může předložit i španělská Soluziona patřící do koncernu Union Fenosa. Informační technologii pro obdobné operátory již zaváděla ve Španělsku a Portugalsku a v loňském roce se podílela na dodávce pro polského operátora.

V Polsku byla hlavním dodavatelem firma Winuel. Obchodní manažer firmy APP Petr Mítina pro týdeník EURO potvrdil, že se zúčastní i českého tendru, a to společně s jeho firmou. Winuel je hlavním účastníkem, APP subdodavatelem.

Jedním ze zájemců je také společnost PVT, která se v tendru prý spojila s Československou obchodní bankou. V předběžném kole projevil zájem tandem Siemens Business Systems/Hypovereinsbank (HBV).

Kalifornská hrozba.

MM25_AI

Fungující operátor trhu je nezbytnou podmínkou pro otevírání trhu, s nímž se počítá od 1. ledna příštího roku. Do konkurenčního boje na něm vstupují nejen výrobci a obchodníci s elektřinou, ale i zhruba šedesát průmyslových firem s roční spotřebou nad 40 gigawatthodin. Tito hráči budou mezi sebou uzavírat dlouhodobé smlouvy, které pokryjí zhruba třicet procent celkové spotřeby energie. Operátor trhu musí tyto kontrakty porovnat a zajistit, aby se v každém okamžiku potkala nabídka s poptávkou. Systém, který by nedokázal vypořádat odchylky mezi nasmlouvaným a skutečně odebraným množstvím elektřiny, nebo zúčtovat poplatky za vyrovnání bilance, by mohl vést ke kolapsu energetické soustavy. Pokud by se například poptávka zvýšila a nebyly zajištěné dodávky nad rámec dlouhodobých smluv, může dojít k výpadkům proudu. „Operátor trhu má v novém modelu naprosto stěžejní roli. Pokud by jeho systém nefungoval, nesmí se trh vůbec otevřít, upozornil mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Břemeno fungujícího trhu ponese státní akciová společnost OTE. Založena byla 7. července letošního roku. Vítěze tendru na dodávku klíčové infrastruktury vybere do 30. srpna. Následující den ho má potvrdit valná hromada. Do 1. ledna 2002, kdy má složitý systém začít fungovat, zbývají čtyři měsíce.

  • Našli jste v článku chybu?