I třetí varianta výstavby arény může vyhořet
Tragikomedie o tom, kde bude v Praze stát nová hokejová hala, má pokračování. Její třetí díl rozehrál naplno minulý týden vládní zmocněnec Ladislav Malý. Oznámil, že uvažované Maniny v Praze 8 nepřicházejí v úvahu a že do hry vstupuje společnost Sazka. Takže: multifunkční hala bude stát ve Vysočanech poblíž stanice metra Českomoravská a investorem bude největší česká sázková firma. Stejně jako obě předchozí je ale i tato varianta spojená s řadou nejasností, tentokrát v souvislosti s pozemky a firmou Quonex Real.
Euforie a vystřízlivění. Záhy potom, co Mezinárodní hokejová federace loni v květnu přidělila České republice pořadatelství, objevily se první návrhy na umístění nové haly. Jako vhodná lokalita se jevil Hagibor na pražských Vinohradech, kde má Tělovýchovná jednota (TJ) Bohemians svá hřiště. Spory se rozhořely již u výběru investora. Střetávaly se tu názory zástupců TJ, hokejového svazu, pražského magistrátu a státu. Nakonec bylo přece jen vybráno sdružení finských investorů Multiarena Praha. Brzy nastaly problémy s vlastníky pozemků. Zjistilo se, že kromě TJ Bohemians vlastní Hagibor i několik fyzických osob, převážně restituentů. Následně si Finové kladli řadu podmínek ohledně vlastnictví pozemků a stavebního povolení. Především ale šlo o to, kdo zaplatí nový vestibul z metra, signalizaci křižovatky a další náklady spojené se stavbou. Když se jednání vlekla déle než rok, vyjednal předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut odklad světového šampionátu na rok 2004. Zachráncem Česka se stalo Finsko, jehož hokejový svaz si s námi prohodil termín pořadatelství. Mezitím na pražském magistrátu objevili lokalitu, která není zatížena žádnými majetkovými spory nebo restitucemi a především je v majetku města – Maniny na Rohanském ostrově u stanice metra Invalidovna. Primátor Prahy Jan Kasl druhý červencový týden pro týdeník EURO uvedl, že město je připraveno darovat pozemky státu, který by je investorovi poskytl nebo dlouhodobě pronajal. „Hala na tomto místě by se stala jakousi lokomotivou rozvoje území, které momentálně leží ladem – je tam vyvezená zemina z dob, kdy se stavělo metro. Praha 8 by konečně získala vlastní centrum, dodal Kasl. Multiarena s přesunem haly souhlasila, ale opět předložila finanční požadavky. Nebyla ochotna hradit ze svého další investice. V souvislosti s překládkou vozovek, tramvajových tratí a vybudováním protipovodňového valu se mluvilo až o miliardových nákladech.
Nový návrh na stole. Svůj návrh pak minulý týden předložil vládní zmocněnec pro dohled nad výstavbou haly Vlastimil Malý. Podle jeho zjištění není totiž možné v horizontu několika týdnů uskutečnit převod parcel na Maninách bez právních následků. Potíže vysvětlil Malý týdeníku EURO takto: „Cesta převodu pozemků soukromému investorovi, aniž by se vypsalo výběrové řízení, neexistuje. Stát zase podle legislativy nemůže přijmout majetek, který nepotřebuje k vlastnímu využití. Časově je to prostě nezvladatelné. V těchto chvílích vstupuje do hry největší česká sázková kancelář Sazka, která by na pozici investora měla nahradit finskou Multiarenu. Nový mecenáš už má připravenou lokalitu, kde by hala měla stát – areál bývalé ČKD Lokomotivky u stanice metra Českomoravská. „Sazka nebyla jediným subjektem, který nabízel své služby, ale jejich nabídka se mi zdá nejserióznější a především je možné vše stihnout tak, aby aréna na jaře 2004 stála, tvrdí Malý.
Opět pozemky. Objekt zkrachovalé ČKD Lokomotivky obestírá několik otazníků. Bezmála tři roky je tento bývalý výrobce dieselelektrických lokomotiv v konkursu. Až ve druhé půli letošního června byla uzavřena kupní smlouva mezi správcem konkursní podstaty Josefem Monsportem a společností Quonex Real na prodej Lokomotivky za osmdesát milionů korun. Malý přitom tvrdí, že minimálně šest týdnů má Sazka podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí na prodej pozemku. Zástupce tiskové mluvčí Sazky Václav Jalovecký říká, že dohoda by se vzdáleně dala označit jako předkupní právo. „Proces prodeje pozemků je legislativně podchycen. Čeká se jen na definitivní vyjádření vlastníků Sazky, dodává Jalovecký. Akcionáři sázkové společnosti by se nejdéle do poloviny srpna měli vyjádřit, zda s investicí do haly souhlasí. Výpis z katastru nemovitostí potvrzuje, že vlastníkem pozemků je společnost Quo–nex Real. Informace týdeníku EURO svědčí, že pro firmu pracovali i dva bývalí vysoce postavení politici. Jedním z nich je Filip Šedivý, bývalý místopředseda Federálního shromáždění a velvyslanec na Slovensku. Druhým někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny a poslanec Jiří Honajzer. Ten dokonce podle obchodního rejstříku dosud v Quonexu figuruje jako člen dozorčí rady. Sám Honajzer to však vehementně popírá. „Ve společnosti nefunguji již bezmála půldruhého roku. Funkce jsem se vzdal 15. března loňského roku, řekl týdeníku EURO Honajzer. Následně redakci zaslal kopii dopisu, ve kterém oznamuje Quonexu své odstoupení. Otázkou zůstává převod pozemků na Sazku. Je možné, že zhruba sedmnáctihektarový areál Quonexu ještě právně nepatří. Zatím za něj zaplatil dvacet milionů korun a zbývajících 60 milionů musí po–dle smlouvy doplatit do 21. srpna. Akcionáři Sazky by rovněž měli rozhodnout, jakým způsobem peníze na stavbu získají (pravděpodobně výtěžkem z nové loterie) a jakou formou bude hala provozována. K tomu Malý dodává: „Na jednání zástupci Sazky uvedli, že halu spravovat nechtějí. Padlo několik návrhů. Nejreálnější se mi zdá model oblíbený v Německu, kdy arénu provozuje magis–trát. V takovém případě by Sazka bez–úplatně objekt převedla na město.