Investoři Warren Buffett a William Gross tvrdí, že pokles americké měny je nevyhnutelný
Mezinárodní trhy prožívají střemhlavý pád. Toho se ovšem nebojí dva nejmazanější američtí investoři. Prvním je generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren E. Buffett, jehož impérium má hodnotu kolem 140 miliard dolarů. Druhým je William H. Gross, výkonný ředitel společnosti Pimco, která řídí největší obligační fond na světě. Oba dlouhodobě sázejí na globální měny a cenné papíry. Tito guruové trhu jdou proti proudu, protože jsou přesvědčeni o tom, že americký dolar čeká pád. „Pokud věříte na Sněhurku a sedm trpaslíků, tak můžete věřit i na silný dolar,“ říká ironicky William H. Gross, „jenže přijde chvíle, kdy lidé na pohádky věřit přestanou.“
Nic naplat, vypadá to jako hazard. Investorům po celém světě dělají vrásky zvyšující se úrokové sazby, trápí je rostoucí ceny nafty a slabší zisky pro podniky. A nikdo se nebojí více než investoři na zahraničních trzích, na nichž se v posledních letech dosahovalo nejvyšších výkonů. Index Morgan Stanley MSCI EAFE, který sleduje vývoj evropských, asijských a dalších mezinárodních cenných papírů na trzích rozvinutých zemí, poklesl od května o dvanáct procent. Naopak index MSCI, který sleduje vývoj trhu v rozvíjejících se zemích, vzrostl o dvacet procent. Jen pro srovnání: akciový index Standard & Poor's 500 klesl o šest procent. Mnozí investoři se zároveň uchylují k dolaru jako k bezpečnému přístavu.
To ale neplatí pro pány Buffetta a Grosse. Když dojde na dolar, začnou hlasitě dávat najevo svou nespokojenost. Warren Buffett už několik let argumentuje tím, že schodek státního rozpočtu USA, který v roce 2005 dosáhl rekordních 805 miliard dolarů, bude mít na dolar nepříznivý dopad. William H. Gross s tím souhlasí a dodává, že americkou ekonomiku čekají bouřlivé časy, protože trh s byty se rozpadá a zahraniční investoři se od dolaru začínají odvracet. Ačkoliv federální centrální banka drží úrokové sazby nahoře, William H. Gross tvrdí, že bude muset nasadit zpátečku a začít je snižovat, až se dotknou úrovně 5.5 procenta či ještě vyšší a začnou tak přiškrcovat hospodářský růst. Národní banky po celém světě ale budou ve zvyšování sazeb pokračovat a zahraniční investoři do státních cenných papírů se budou snažit vyvázat a jít tam, kde bude vyšší návratnost. William H. Gross je rovněž přesvědčen o tom, že předseda federální centrální banky Ben S. Bernanke a nově nastupující ministr financí Henry M. Paulson budou usilovat o zvýšení vývozu a umožní oslabení dolaru. „Myslím, že jen málokdo se postaví proti nevyhnutelnému oslabení měny, i když někteří podotýkají, že to může trvat několik let,“ komentuje situaci William H. Gross.
Nákladný plán
Warren Buffet donedávna uzavíral kvůli slabšímu dolaru kontrakty v zahraničních měnách. Tato hra ovšem loni Berkshire stála 955 milionů dolarů a je to skutečně dražší strategie, vždyť americké úrokové sazby rostou. Podle poslední výroční zprávy Berkshire dnes většinou postupuje tak, že „nakupuje cenné papíry, jejichž cena je vyčíslena v různých zahraničních měnách a jejichž zisky se z větší části vytvářejí v mezinárodním prostředí.“ Počátkem letošního roku společnost Berkshire vložila zhruba 330 milionů dolarů do britského maloobchodního řetězce Tesco, který působí v Evropě i v Asii a koupila také podíly v londýnské firmě Diageo, která prodává pivo Guinness a rum Captain Morgan. Warrenu Buffettovi se také podařil velký úlovek v podobě podílů na United Parcel Service a ConocoPhillips, což jsou americké společnosti, které vyvíjejí rozsáhlé aktivity v celosvětovém měřítku.
William H. Gross investoval 20 miliard dolarů do zahraničních měn, což se může ukázat jako drahé řešení. Pokud totiž bude dolar růst, může firma přijít až o jednu miliardu dolarů týdně. Gross se ale dále pevně drží svých argumentů: „Nedokážeme přece bezprostředně hrozící oslabení ekonomiky odhadnout a nedokáže to ani Bernanke. Pro nás je to několikaletá sázka do loterie, ale jsme připraveni nést následky a trpět… budeme-li muset.“
Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek