Na nejoblíbenější zaměstnanecké benefity, finanční odměny a třináctý plat, se letos na konci roku může těšit čtvrtina zaměstnanců. V top managementu je dostane téměř každý druhý, a to až v podobě dvojnásobku měsíčního platu. Z firem jsou nejštědřejší dodavatelé elektřiny, plynu a vody. Zajímavé je i porovnání se Slovenskem, kde tyto benefity dostává více lidí než v Česku.
Fakta vyplývají z analýzy portálu Platy.cz, podle kterého odměny s koncem roku v Česku dostává 23 procent zaměstnanců, jejich průměrná hrubá výše je 20 370 korun, což je 83 procent základní mzdy. Třináctý plat pak dostává 15 procent zaměstnanců, jeho průměrná výše je 17 510 Kč, což představuje 71 procent základní mzdy.
Mezi oběma benefity je rozdíl. Zatímco odměny jsou vyplácené na základě dobrovolnosti ze strany zaměstnavatele, třináctý plat je nárokovatelná složka mzdy, protože je dohodnutá v pracovní nebo kolektivní smlouvě.
Čím vyšší pozice, tím více odměn
„Mimořádné roční odměny jsou nejrozšířenější a nejštědřejší na manažerských pozicích, především vrcholových, kde často souvisejí s plněním vytyčených cílů,“ komentuje analýzu Zuzana Lincová, ředitelka portálu Profesia.cz. Až 45 procent lidí v top managementu uvádí, že dostává mimořádné roční odměny až ve výši dvojnásobku základního měsíčního platu.
V nižším a středním managementu se mimořádné odměny týkají 30 procent těchto zaměstnanců, přičemž jejich výše zhruba kopíruje průměrný měsíční plat.
Třinácté platy dostává 15 procent zaměstnanců v nižším, středním a vrcholovém managementu. Lepší výplatní pásky na konci roku se ve větší míře týkají i kvalifikovaných technických zaměstnanců - čtvrtina z nich dostává jednorázové odměny a každý desátý i 13. plat. Odměna ale není tak štědrá jako u manažerských pozic a dosahuje v průměru 71 procent základní mzdy.
Z pohledu odvětví jsou při odměňování nejštědřejší dodavatelé elektřiny, plynu a vody a firmy, které se zabývají odpadovým hospodářstvím. Odměny zde dosahují až 125 procent základní mzdy zaměstnanců a dostává je třetina lidí pracujících v tomto odvětví. V těchto společnostech je také častým benefitem 13. plat, který dostává až pětina zaměstnanců.
Přečtěte si: Zaměstnanci si letos polepšili v průměru od tří do čtyř procent
Na velmi dobrou nadstandardní výplatu se mohou těšit i lidé z finančních a pojišťovacích služeb. Tam odměny dostává třetina zaměstnanců a představují až 120 procent základní mzdy.
Soukromý zahraniční sektor vede
Z pohledu vlastnictví společnosti jsou finanční benefity nejrozšířenější v soukromých zahraničních (33 %) a ve státních a obecních společnostech (32 %). Ale v soukromém sektoru jsou průměrné odměny více než dvojnásobné oproti státní správě.
Roční odměny v zahraničních korporacích dosahují v průměru 24 790 korun, u zaměstnanců ve státní správě je to v průměru jen 12 071 Kč. V soukromých společnostech se zahraničním vlastníkem je také častým benefitem 13. plat, který se týká až pětiny zaměstnanců.
Zajímavé je porovnání se Slovenskem, kde jsou tyto benefity častější. Roční odměny tu dostává o tři procenta více, tedy 26 procent zaměstnanců, jsou ale o něco nižší, v přepočtu 18 792 Kč (v ČR 20 370 Kč).
Třináctý plat dostane 17 procent slovenských zaměstnanců, tedy o dvě procenta více než u nás, vyšší je i jeho průměrná hrubá hodnota – v přepočtu 20 090 korun oproti 17 510 Kč v Česku.
Čtěte také:
Průměrná mzda stoupla nad 27 tisíc. Podle odborníků přijde zdražování
Chudí Češi. Za rok si vydělají 37 procent průměru EU