Ohebný předseda
Už před volbami si ale Sobotka nemohl být ničím jistý. Od kolegů mu přicházel jeden kopanec do kotníku za druhým. Proti jeho vůli bylo hlasování o superlídrovi strany tajné. Sobotka vyhrál jen velmi těsně a podle kolegů chtěl v tu chvíli složit funkci.
Možná to měl udělat, ale byl to jen střípek v mozaice kompromisů, kterými ustupoval svým oponentům.
Předně neprosadil svou v postoji proti Rusnokovu kabinetu, ČSSD při hlasování o důvěře vládu nepotopila a Sobotka neprotestoval, dokonce hlasoval jednotně se stranou, ačkoliv pár dní předtím bojoval za Rusnokovu nedůvěru. Nestal se volebním lídrem v Praze, ale odešel na jižní Moravu, což byl také výraz Sobotkovy slabosti. A když se za jeho zády v pražském hotelu Augustin sešli jeho spolustraníci s Jaroslavem Tvrdíkem a zemanovci Martinem Nejedlým a Miroslavem Tomanem, také nic neudělal. Neprosadil si ani své lidi na kandidátky. Příkladem budiž Ostrava, kde z listiny zmizel primátor Petr Kainar.
Bohuslav Sobotka tak přestal být reálným hybatelem dění v ČSSD a jejím šéfem někdy v červenci. Teď už čeká jen na dovršení toho smutného příběhu a možná už tomu i sám začíná věřit. ČSSD ovládne Miloš Zeman a záleží už jen na jeho dohodě či nedohodě s Andrejem Babišem o tom, jak bude vypadat příští česká vláda.
Další komentáře Petra Weikerta: