Dnes je téměř vyprodáno. Výjimkou jsou jen vojenská cvičiště.
Byla to jedna obludná koule na našich zchromlých socialistických prackách.Z její služby pracujícímu lidu a jejímu předvoji si bude celý národ lízat rányještě dlouho. Řeč je o Československé lidové armádě. Pro spravedlnost je třebadodat, že začátky bujení vojenské mašinerie lze položit již do polovinyosmnáctého století, kdy kapesní žoldnéřské armády byly postupně nahrazovány armádami založenými na všeobecné branné povinnosti. V rámci této transformacezačala vojska zabírat stále větší a větší území jednotlivých států, stále vícea více objektů dostávalo postupně tabulky s nápisy „Vstup zakázán, vojenskýobjekt“. Co nedokončili Habsburkové, v tom pokračovala armáda prvníhočeskoslovenského svobodného státu, wehrmacht a již zmíněná Československá lidováarmáda doplněná po roce 1968 dočasně umístěnými stepními kočovníky z bývaléhoSSSR.
Ruku v ruce s bytněním armády šly i tu více, tu méně dobrovolné záborymajetků ostatních složek společnosti. Církev, šlechta, buržousti – ti všichnipoložili své majetky na oltář obrany vlasti. Po roce 1989 se začala kartaobracet. S pádem komunismu se začala armáda opět scvrkávat a proces ústupu pakdovršil náš vstup do NATO a profesionalizace. A opět se tak začaly vracetarmádní prostory civilním účelům. O tom, v jakém stavu, byly popsány stohypapíru, natočeny kilometry filmového materiálu. Zvláště tristní pak byl stav prostor, v nichž se usalašil náš přítel nejvěrnější.
Přechod vojenských území do civilní správy nebyl jednoduchý. V prvnípolistopadové fázi zdědily armádní objekty místní okresní úřady, které je sicesměly poskytovat obcím, ty je mohly ale využívat v převážné míře pouze pro účelyveřejně prospěšné. I tak ale na mnohých místech začaly sloužit prvním českýmpodnikatelům, tu jako skladovací plochy, jinde jako provozovny.
Dnes je téměř vyprodáno. S jednou výjimkou, a tou jsou vojenská cvičiště.Z pěti, které sloužily vojákům ještě za komunistů, armáda dodnes pustila pouzeMilovice. Ostatních čtyř se dále drží jako lejno košile. Proč? Bývalý náměstekministra obrany Jan Váňa to vysvětloval poslancům tím, že armáda za penízepronajímá cvičiště ostatním armádám NATO. Že by to bylo výhodnější, než jepřevést pro civilní účely a prodat či pronajmout podnikatelům?