Angličtina nemá jednoslovný ekvivalent pro škodolibost (běžně se používá německý termín Schadenfreude), takže nelze očekávat, že by třeba americký velvyslanec nabídl nějakou pamětní medaili americko-českého přátelství Jiřímu Vyvadilovi nebo Martě Semelové, jak nechtěně, ale účinně téhle družbě pomohli.
Na webu jsem nenašel z pera obvyklých proruských aktivistů nic dostatečně introspektivního, co by tento fenomén vnímavě prozkoumalo. Tahle reakce vznikla na apríla, a míří trochu úběžně, nicméně jako monitoring myšlenkových pochodů autora se to hodí.
Aniž bych si troufal posuzovat, jak se vyvíjí v důsledku anexe Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny vztah Čechů k Ukrajincům, případně k Rusům, v každém případě má smysl pečlivě sledovat ekonomický vývoj v obou zemích.
Vřele doporučuji všem stáhnout si čerstvou situační , kterou o Rusku publikovala Světová banka.
V kostce jeden graf, který ukazuje, že Rusko rostlo pomalu už před propadem cen ropy, a půjde dolů v základním scénáři letos o 3,8 procenta (pozor, čísla na obrázku nemají index oproti loňskému roku):
Možná nejpodstatnější část situační zprávy najdete na jejím konci, na posledních pěti stránkách se poměrně detailně rozebírají dopady sankcí na ekonomiku. Jak recese v Rusku ovlivní zdejší zahraniční a domácí politiku, to bohužel zpráva neanalyzuje. Bude platit hypotéza, že medvěd nejvíc zlobí, když má hlad?
Čtěte další komentáře autora:
Fúze zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven - kde je systémový problém?