Většina manažerů se domnívá, že trh s byty bude i v letošním roce propadat
Myslíte si, že letos bude trh s byty nadále klesat?
- Ano 65 %
- Ne 22,9 %
- Nevím 12,1 %
Loňský rok byl pro realitní trh velmi nepříznivý. Ceny nemovitostí kvůli malé poptávce klesaly, banky výrazně zpřísnily podmínky pro získání hypoték a developeři museli některé projekty v důsledku nezájmu zastavit. V roce 2009 se v České republice postavilo zhruba 35 tisíc nových bytů. Letos by to dle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše mělo být maximálně 30 tisíc. A pokles je možné očekávat i u zahájené výstavby. S tímto odhadem souhlasí 65 procent manažerů.
Opačný názor však zaujímá tento respondent: „Nedomnívám se, že trh s byty bude nadále klesat. Bude však minimálně tři až čtyři měsíce stagnovat.“
Kladně odpovídá také další manažer: „Letos klesne nejen počet nově postavených bytů, ale možná i cena většiny bytů a domů. Příčinou je rekordní nezaměstnanost a přetrvávající horší dostupnost úvěrů pro kupující i developery. Bude málo dokončených bytů kvůli mnoha projektům pozastaveným v posledních čtvrtletích.“ Kladná je i následující odpověď: „Nemovitosti jsou – například panelové a podobné byty – stále značně předražené. Mnoho lidí nebude v této těžké době ochotných za byty platit tak velké peníze. Nebo na ně nebudou mít a budou muset do podnájmu.“
Skeptická je i záporná odpověď: „Na realitním trhu očekávám stabilizaci cen. Další výrazný pokles na něm nenastane. Neočekávám však ani výrazné zvýšení cen realit. Co se týká realitního trhu jako takového, minimálně v prvním pololetí bude stagnovat, oživí se nejdříve na podzim. Vyšší poptávka bude po menších bytech. Naopak u dražších nemovitostí bude trh stagnovat. Dlouhodobě předpovídám růst trhu s nájemním bydlením. Poroste počet lidí, kteří budou dávat této možnosti přednost před investicí takzvaně ,do vlastního‘ s pomocí hypotečního úvěru.“
Neradostná vyhlídka se objevuje i v této kladné odpovědi: „Developeři nebudou kvůli tlaku bank na splácení úvěrů schopní udržet ceny a pokles může být v některých případech výrazný. Některé projekty fakticky převzaly banky a ve chvíli, kdy budou mít dostatečné rezervy na pokrytí ztrát z nich, prodají je prakticky za jakoukoli cenu akceptovatelnou trhem. Lépe prodat co nejdříve s relativně malou ztrátou než letos neprodat nic. A poté v roce 2011 prodat s ještě větší ztrátou.“ Podobné stanovisko vyznává další respondent: „Očekávám dlouhodobý pokles cen i v souvislosti s postupující deregulací, přestože ta by měla tlačit poptávku po bytech nahoru. Uvolnění dosud skrytého potenciálu – spekulativní držení a pronajímání bytů s regulovaným nájemným a další deformace – na nabídkové straně totiž převáží nad nárůstem poptávky. Až poté se stanou ceny bytů tržními a promítnou se do nich všechny cenotvorné faktory nezdeformované regulací.“
V záporné odpovědi oponuje tento manažer: „Kromě doznívající krize bude olivňovat cenu nemovitostí i schopnost dlužníků splácet hypoteční úvěry. Těch je nyní za víc něž sedmnáct miliard korun. Některé finanční ústavy již prodávají balíky těchto úvěrů za 50 procent nominální ceny. A také některé dostavované developerské projekty zejí prázdnotou. To mě vede k názoru, že v tomto roce bude prostor k výhodnějšímu nákupu.“
Jednoznačně kladná je následující odpověď: „Trh s byty bude nadále klesat. Dopady hospodářské krize ve formě klesající zaměstnanosti se v plné síle projeví až v tomto roce. Při vysoké míře nezaměstnanosti sotva někdo může očekávat oživení trhu s byty.“
Kladně odpovídá i další respondent: „Trh s byty v České republice představuje obrovskou bublinu. Je nejvyšší čas, aby splaskla. V Evropě si majitelé bytů nedovolí nabízet je ve špatném stavu a za takové přemrštěné ceny, jako to zkoušejí ti v Praze. Na trhu s byty v Praze totiž již delší dobu panuje jistá schizofrenní situace. Majitelé nových i starších nemovitostí si nějak vypočítali cenu, kterou žádají po kupujících. V ní je však často skryta až 400procentní marže. Ani potenciální kupci však nejsou naivní. Jednoduchou výnosovou metodou během deseti minut zjistí nákladovou cenu nemovitosti a na základě toho i tržní. Schizofrenní na tom je, že obě strany trhu znají očekávání té druhé. Ani jedna strana však není ochotna ustoupit. Jak dlouho tento stav potrvá, si netroufám odhadnout.
Byty na dobré adrese a v dobrém stavu si svou cenu pravděpodobně podrží. Na její nárůst však není kvůli finanční krizi prostor.“
Odpovídalo 142 manažerů