Menu Zavřít

Schodek rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 38,6 miliardy korun

2. 12. 2019
Autor: Michael Tomeš

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 38,6 miliardy korun z říjnových 19,6 miliardy korun. Loni v listopadu skončilo hospodaření státu ve schodku 21,6 miliardy korun. Listopadový schodek rozpočtu je nejvyšší od roku 2014. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

Meziroční srovnání je podle ministerstva financí ovlivněno mimo jiné faktem, že v loňských prvních měsících získal rozpočet z Evropské unie mimořádně 21 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013. Schodek státního rozpočtu letos v listopadu po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů byl podle ministerstva 35,8 miliardy korun. Ve stejném období roku 2018 představoval takto očištěný výsledek schodek 17,3 miliardy korun.

Schválili byste rozpočet se schodkem 40 miliard?

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu stouply meziročně o 101,8 miliardy na 1,352 bilionu korun. Celkové výdaje stouply o 118,8 miliardy na 1,390 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 68,9 miliardy na 1,178 bilionu korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 33,4 miliardy na 678 miliard korun.

Dalším důvodem vyššího schodku je podle ministerstva nárůst výdajů na projekty spolufinancované z EU fondů o deset miliard korun.

„Listopadové plnění státní kasy nedopadlo právě příznivě. Jde o nejhorší výsledek od roku 2014 a poměrně dramatické meziměsíční zvýšení schodku,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Upozornil, že v rámci rozpočtu významně zaostává výběr daní. „Konkrétně zde proporčně k 11 měsícům roku schází více než 36 miliard korun, přičemž největší výpadek nastal u daní z příjmů právnických osob, kde chybí zhruba 15 miliard korun. Aktuální míra (ne)plnění plánovaných příjmů prakticky nemá v posledních letech českého hospodaření obdoby,“ dodal.


Vyrovnané rozpočty mívali zakódované skoro všichni správci naší národní kasy. Zlomili to až Zemanovi socialisté. čtěte více v eseji Zapomenutá historie českých skrblíků

 Ilustrace k eseji Zapomenutá historie českých skrblíků


I podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského na příjmové straně rozpočtu pokračuje trend posledních měsíců, kdy všechny hlavní daňové položky postupně prohlubují svůj deficit vůči plánovanému výběru. „Celkově tak vidíme nižší daňové příjmy, ale i nižší výdaje, než s čím počítá plán státního rozpočtu. O výsledku hospodaření v tomto roce tak rozhodnou investice v závěru roku, které pravděpodobně zopakují loňský skok na poslední chvíli. Celkově tak očekáváme, že letošní státní rozpočet skončí v lehce nižším deficitu, než s jakým počítal plán ministerstva, tedy 40 miliard korun,“ uvedl.

Inkaso DPH ke konci listopadu meziročně stouplo o 3,9 procenta na 265,8 miliardy korun. Na spotřebních daních stát získal ke konci listopadu 144,4 miliardy korun, meziročně o 0,3 procenta více. Na dani z příjmu právnických osob rozpočet získal 99 miliard korun, meziročně o 5,9 procenta více.

Nejvíce peněz z běžných výdajů se každoročně vynakládá na sociální dávky. Ke konci listopadu bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 550,8 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,2 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 8,8 procenta.

Přečtěte si také:

Výdaje rozpočtu a fondů by neměly překročit 1,6 bilionu korun, navrhuje ministerstvo

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

MM25_AI

Vláda shání peníze. Zdanění tabáku, lihu a hazardu příští rok stoupne

Stát se zbavuje všech zásob strategických kovů. Prodej vynese státu dvě miliardy

  • Našli jste v článku chybu?