Můj bratr a jeho kamarád se rozhodli, že začnou samostatně podnikat. Prozatím ani jeden z nich neví, jakou by měli mít právní formu. Vědí jen to, že chtějí podnikat dohromady, zatím bez zaměstnanců, a dělit by se chtěli rovným dílem. Co by pro ně bylo nejjednodušší? Mají založit společnost s ručením omezeným, anebo pro ně bude jednodušší podnikat ve sdružení?
Autor: Jindřich Jetel
čtenář K.V.
Obě vámi nastíněné varianty jsou možné. Dva lidé mohou společně založit společnost, v níž budou mít padesátiprocentní účast, nebo si oba vyřídí živnostenské oprávnění a uzavřou takzvanou smlouvu o sdružení podle občanského zákoníku. Ta má tu výhodu, že dokonce nemusí být písemná. Ovšem v právním slova smyslu by oba byli samostatní podnikatelé – to znamená, že by oba podávali své vlastní daňové přiznání, faktury by vydávali na své jméno a podobně.
Pokud se rozhodnou založit společnost, nejvhodnější formou je skutečně společnost s ručením omezeným. Tu může založit jeden až padesát společníků a může se přitom jednat o fyzické i právnické osoby. Obchodní firma společnosti musí obsahovat označení společnost s ručením omezeným, eventuálně jen zkratku s. r. o., nebo spol. s r. o. Minimální zapisovaný základní kapitál je 200 tisíc korun. Minimální výše vkladu společníka pak 20 tisíc korun. Vklad může být peněžitý i nepeněžitý – to znamená, že může být tvořen movitými či nemovitými věcmi – například stroji či budovami. Zároveň je však třeba splnit zákonnou podmínku spočívající v tom, že nepeněžitý vklad musí být společnosti ku prospěchu a musí jej ocenit soudní znalec.
Společnost je založena v okamžiku, kdy se všichni její společníci dohodnou na obsahu společenské smlouvy a podepíší ji u notáře. Tím je proces založení společnosti ukončen. Do okamžiku podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku musí být splaceny všechny nepeněžité vklady, emisní ažio a nejméně 30 procent každého peněžitého vkladu. Celková výše splacených peněžitých vkladů spolu s hodnotou nepeněžitých vkladů pak musí činit alespoň 100 tisíc korun. O vklad se stará správce vkladu jmenovaný společenskou smlouvou.
Náklady na založení společnosti s ručením omezeným jsou zhruba osm až deset tisíc korun. V nákladech je obsažen poplatek za sepsání společenské smlouvy. Tomu se nelze vyhnout, ze zákona je totiž povinný notářský zápis a poplatek za zápis do obchodního rejstříku. Další možností je pořídit si již založenou společnost. Nabízejí je například prodejci takzvaných ready-made či předzaložených společností. V tomto případě jsou náklady vyšší – zhruba 30 tisíc korun. Výhodou tohoto postupu je však výrazná úspora času.
Podnikatelské centrum Smíchov**