Menu Zavřít

Se škraloupem

27. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Ministerstvo nechce 115 milionů za jihočeskou mlékárnu

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) zřejmě nemá rád, když se ho někdo na něco ptá. Tato domněnka stoprocentně platí, ptáte-li se na prodej 36 procent akcií druhé největší tuzemské potravinářské firmy Madeta, které fond vlastní.
„K Madetě vám neřeknu nic. Je to vnitřní věc naší akciové společnosti, která se chová jako standardní společnost podle obchodního zákoníku, a prodej některých akcií je předmětem obchodního tajemství,“ odpověděl týdeníku EURO Lubomír Netolický, ředitel PGRLF. „Novináři často píší, že jde o prodej státního podílu. Tato interpretace je nesmyslná, protože stát tam nic nevlastní,“ dodal.

Valná hromada Fencl.

Ačkoli PGRLF je akciovou společností, jejím jediným akcionářem je ministerstvo zemědělství, tedy stát zastoupený ministrem Fenclem. On sám se obrazně může chovat jako valná hromada. Do statutárních orgánů si zvolil další reprezentanty státu: zástupce ministerstev financí a zemědělství. Přesto ředitel PGRLF Netolický říká: „Nejsme státní fond. Jsme obchodní firma. A o svém majetku rozhodujeme my.“
Před třinácti dny se na řádném zasedání představenstva PGRLF jednalo o prodeji více než třetinového podílu státu v Madetě. Fond nic nerozhoduje, nýbrž pouze probírá nabídky a jejich analýzu posílá do sekretariátu ministra Fencla. Tam se teprve rozhodne, komu prodat a zda vůbec o prodeji uvažovat. Jediné doporučení, které představenstvo fondu vydalo, zní: „Bylo by logické, aby zájemci o akcie byli vybíráni ze zástupců dodavatelů mléka.“ Všichni zájemci ovšem tuto činnost deklarují.

Ztratila se nabídka.

Tisková zpráva ministerstva zemědělství uvádí, že představenstvo PGRLP mělo posoudit tři nabídky. První předložil celostátní Mlecoop, obchodní společnost registrovaná v roce 1998 v Praze na popud současného ministra zemědělství Fencla. Ten tehdy podporoval vytvoření obchodních společností, které by daly větší sílu družstvům při jednání o výkupech mléka s výrobci mléčných produktů. Druhým zájemcem byla zemědělská společnost Agro Měřín ze Žďárska, třetím Mlékařské a hospodářské družstvo JIH z Tábora, hlavní dodavatel mléka Madetě, který s Mlecoopem odmítá spolupracovat. Proslýchá se, že Mlecoop nabídl 75 milionů korun. Separatisté z jižních Čech údajně zvýšili nabídku z 80 na 100 milionů. Favoritem by mohli být oni. Mohli, kdyby se ze stolu neztratila čtvrtá nabídka, o níž se nikde nemluví. Týdeník EURO má k dispozici doklady, které potvrzují, že to byla nabídka vůbec nejvyšší. Společnost Wood and Company, největší obchodník s akciemi v Česku, nabídla v zastoupení svého klienta 115 milionů korun. Vladimír Kulhánek, ředitel odboru finanční a podnikatelské sféry ministerstva financí a člen představenstva PGRLF, to na přímý dotaz nepopřel: „Šlo celkem o jednoduchou věc, ale dohodli jsme se, že informace bude podávat inženýr Venera, předseda představenstva (ekonomický náměstek ministra zemědělství – pozn. red.). Nezlobte se,“ končí spěšně telefonický rozhovor Kulhánek. I náměstek ministra zdatně brání zákopy, do nichž se fond uchýlil, na dvě otázky týdeníku EURO ani po dvou dnech neodpověděl. Pavel Kovář z tiskového oddělení se snaží náměstka ministra hájit: „Ale na to jsme již odpověděli. Přednost dostali ti, kdo jsou dodavateli Madety.“ Tiskové oddělení patří k nejméně informovaným. O čtvrté nabídce nic neví.

Sto milionů? Žádné peníze.

Prezident Agrární komory Václav Hlaváček, rovněž člen PGRLF, rovněž odmítá říci, na základě jakých kritérií se vybírali kandidáti na odkup akcií Madety, a proč byla nejvyšší nabídka opomenuta. Dokonce přiznává, že kdyby věděl, že se týdeník EURO zajímá o Madetu, setkání by odmítl. Ke zmizení čtvrté nabídky se byť nepřímo, ale přece jen vyjádřil: „Nevím, proč se vytváří kolem Madety taková gloriola. Podobných podniků se už privatizovalo víc, ale mluví se jen o Madetě. Copak sto milionů jsou nějaké peníze? Celá věc je v jednání, a kdy bude uzavřena, nevím. Budu vždy obhajovat stanovisko, aby to získali zemědělci. Všichni, komu byl v minulosti ukraden majetek, už ho dostali zpátky nebo byli odškodněni, jen zemědělci nedostali nic. A fond je tu od toho, aby jejich zájmy hájil.“
Wood and Company Financial Services ovšem věří, že majoritní pozice jejího klienta v Madetě by přispěla ke stabilitě a dalšímu rozvoji firmy. Zvláště po vstupu České republiky do Evropské unie, kdy bude odolávat otevřené konkurenci. Týdeník EURO získal informace, že oním klientem není zahraniční subjekt. Navíc společnost informovala představenstvo PGRLF, že ještě dodá dopis od dodavatelů Madety, který její zájem podporuje.

bitcoin školení listopad 24

Pohoršení.

Chováním ministerstva zemědělství zastoupeného PGRLF jsme naprosto šokovaní,“ komentuje situaci Jan Sýkora, předseda představenstva Wood and Company, který onu čtvrtou nabídku v hodnotě 115 milionů korun za akcie Madety nepopírá. „Pro nás je nepředstavitelná situace, kdy se námi předložená nejvyšší nabídka ztratila či byla vyřazena, a představenstvo PGRLF uvažuje o prodeji nabídkám bez finančního krytí a navíc o mnoho milionů nižších. Nechceme věřit tomu, že by státní úředníci takto podivným způsobem mohli rozhodovat. Nabízí se otázka, kdo z takto nevýhodného obchodu může mít prospěch.“
Ze všech výpovědí zřetelně vyplývá, že státní-soukromý (možno si vybrat, co se právě hodí) Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond jedná v zájmu zemědělské lobby. To by samo o sobě nebylo nic špatného až do okamžiku, než toto jednání poškodí daňového poplatníka. Představitelé PGRLF se zřejmě omylem domnívají, že akcie Madety patří jim.

box
Madeta, soukromý podnik s ryze českým kapitálem, byla ustavena po druhém kole první vlny kuponové privatizace jako akciová společnost. Tvoří ji osm jihočeských potravinářských výrobců. Je největším tuzemským zpracovatelem mléka a druhým největším výrobcem potravin. V některých komoditách přesahuje podíl Madety na trhu čtyřicet procent. Tržby dosáhly v prvním čtvrtletí 1,394 miliardy korun, zisk 16 milionů. Kromě ministerského fondu (36,24 procenta) je velkým podílníkem společnost Madevia (32,25 procenta), jejíž akcie ze sta procent patří firmě Jihomilk. Tato akciová společnost byla založena firmou Jihočeské mlékárny České Budějovice, která patří Madetě. Třetím velkým vlastníkem jsou Spojené kartáčovny (16,51 procenta), které jsou ale ze 43,55 procenta vlastněny Madetou.

  • Našli jste v článku chybu?