Počet lidí s vážnými problémy při splácení hypotéky v Česku neroste. Z informací Bankovního úvěrového registru vyplývá, že podíl splátek tři a více měsíců po splatnosti činí necelých 0,25 procenta z celkového objemu hypoték evidovaných v registru.
Autor: Jakub Stadler
„Podíl problémových splátek u hypoték se mírně snižuje, v květnu činil 0,28 procenta,“ řekla online deníku Aktuálně.cz Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní úvěrový registr.
Průměr splátek tři a více měsíců po splatnosti u všech typů úvěrů v bankovním registru činil v červnu 0,66 procenta. „Hypotéky tak patří mezi nejméně rizikové úvěry,“ říká Pečená.
Počet neplatičů odpovídá očekávání
Větší problémy nehlásí ani Hypoteční banka, největší poskytovatel hypoték v Česku. Nicméně podle jejího generálního ředitele Jana Sadila počet úvěrů, které nejsou dlouhodobě spláceny, vzrostl z dlouhodobě stabilní úrovně kolem jednoho procenta na současných 1,8 procenta. Za dlouhodobě nesplácené jsou považovány úvěry po splatnosti více než 90 dní.
„Vývoj klasifikovaných úvěrů teď sledujeme mnohem častěji a detailněji než v minulosti. S rostoucím počtem poskytnutých úvěrů může dojít i k růstu podílu problémových hypoték. Nepředpokládáme však, že tento růst bude významný,“ dodává Hávová.
Oproti tomu například Česká spořitelna považuje podíl nesplácených hypotečních úvěrů za interní informaci. „Pokud jde o celé portfolio úvěrů, tedy nejen hypotečních, byl podíl rizikových úvěrů ke konci června v souladu s očekáváním na úrovni 3,4 procenta,“ říká Pavla Langová z tiskového oddělení banky.
Údaje o tom, kolika lidem už zabavily dům, tuzemské banky nezveřejňují. „Využití zástavního práva k nemovitosti je vždy až tím posledním řešením,“ říká bez konkrétních čísel Pavla Langová z České spořitelny.
Více na Aktuálně.cz.