Menu Zavřít

Sedm studentů podalo sedm žalob ke správnímu soudu

1. 9. 2011
Autor: profit

Spolu s návrhy školského výboru Poslanecké sněmovny jsou studentské žaloby dalších prvkem, který může podstatně změnit příští podobu státních maturit. Není jen jasné, kdy to bude. Zda už příští rok, nebo až od roku 2013.

Foto: Profimedia.cz

Právní kancelář zastupující sedm letošních maturantů podala včera sedm žalob ke správnímu soudu, které žádají přezkoumání rozhodnutí ministerstva ve věci Žádostí o přezkum, jimiž si několik set studentů stěžovalo na chyby v maturitních testech a na fakt, že ve lhůtě určené k podání stížnosti neměli k dispozici všechny podklady, byť na ně mají podle školského zákona nárok.

Hlavním sporným bodem je snaha o utajování testových zadání, která studentům znemožnila podat kvalifikovanou stížnost. Smyslem žalob je, aby byla už v příštím ročníku státních maturit pravidla nastavena tak, že nedojde k opětovnému porušení zákona ze strany ministerstva školství.

Pokud soud uzná argumenty žalobců, bude nutné, aby Ministerstvo znovu přezkoumalo jejich žádosti a bude to zřejmě impulz pro přehodnocení jeho celkového přístupu k maturitním testům a práv, které v současné době Cermat má. Ministerstvo se bude také muset vypořádat s argumenty odborných recenzí, které v didaktických testech státní maturity shledaly chybné úlohy. Zatím představitelé ministerstva a Cermatu odmítali tvrzení, že nejspornější test z českého jazyka základní úrovně vůbec obsahuje jakékoli pochybení. Důvodem je pravděpodobně, že tento test dělalo přes 90 000 studentů a bylo by tedy velmi obtížné všem přepočítat výsledky. Někteří neúspěšní studenti by v důsledku přezkoumání kvality testů pravděpodobně překročili hranici nutnou k uznání maturity.

bitcoin_skoleni

Úspěch studentských žalob by tedy vedl k výrazné proměně pravidel, za jakých je nová státní maturita organizována. Vzhledem k tomu, že studenti si stěžují i na porušení svých ústavních práv, mohou se tyto žaloby stát i impulsem k jednání před Ústavním soudem.

„Spolu s návrhy, které předložili ministru Dobešovi poslanci na jednání školského výboru 31. srpna, jde o další náznak, že pravidla státní maturity se budou muset změnit. Už nebude možné utajovat testová zadání, zdá se, že maturita už nebude mít dvě úrovně obtížnosti, ale jen jednu a je i možné, že se vliv státu omezí jen na didaktické testy a zbytek maturit by opět byl v pravomoci jednotlivých škol. Je otázka, jak dopadne politická debata i soudní rozhodnutí, rozhodně se nic z toho nedá čekat v nejbližších měsících, ale potenciálně jde o rozumné a prospěšné změny, které by mohly nastavit státní maturitu tak, aby našemu vzdělávání více pomáhala než škodila,“ řekl k tomu Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.

  • Našli jste v článku chybu?