Menu Zavřít

Šéf ČEZ Beneš: S Tykačem jsme si kolem krku nepadli

7. 4. 2013
Autor: E15 Anna Vacková

Válka o hnědé uhlí mezi společností Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač, a firmou ČEZ skončila. Vzájemné výpady ukončil podpis smlouvy o dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady. Odborníci považují dohodu za výhodnou pro obě strany. Někteří z nich přesto upozorňují, že ČEZ měl více využít své silnější vyjednávací pozice.

„Lidé, kteří u jednání nebyli, mohou vždy říkat, že ČEZ mohl nátlakovou metodou dojednat víc. To je obecná pravda, která platí vždy. O to víc tomu rozumím, když to říká Energetický a průmyslový holding (EPH), který ve skutečnosti chce, abychom s Tykačem nic nedohodli,“ tvrdí šéf ČEZ Daniel Beneš.

E15: A bylo možné dojednat lepší podmínky?

V určitou chvíli se náš spor s Czech Coal dal nazvat obchodní válkou. A každá válka vytváří zraněné, mrtvé vojáky a škody na obou stranách. Konflikt neprospívá nikomu, jde jen o to, odhadnout správný okamžik, kdy je rozumnější jej ukončit. Nikdy nevíte, jak by se válka dál vyvíjela.

Připravili jsme se na všechny možné scénáře eskalace tohoto konfliktu. Mimo jiné i tím, že jsme zkoušeli různé typy uhlí, připravovali se na přeskládání našeho výrobního portfolia a jeho zásobování tak, abychom od ledna 2013 byli připraveni žít bez uhlí ze společnosti Czech Coal, respektive jejího lomu Vršany. I proto naše vyjednávací pozice v prosinci 2012 výrazně posílila.

E15: Takže asi nebyla lepší doba k tomu, ještě víc přitlačit na Czech Coal?

Tohle je složitá otázka, zda jsme je skutečně měli dorazit s vědomím, že horníci z Vršan nebudou mít práci, a řečeno sportovní terminologií, křepčit na jejich mrtvole. Jenže dalším nátlakem jsme mohli vše zcela destruovat. Přitom pro ČEZ elektrárna Počerady stále vytváří provozní zisk v řádech jednotek miliard korun. Hazardování proto není moc na místě. Rady o tom, že je třeba jít až do definitivního konce, jsou sice dobré, ale vy máte zodpovědnost. A tak hledáte řešení, které je pro vás výhodné a u něhož máte pocit, že může dlouhodobě fungovat. Osobně jsem přesvědčen o tom, že dohoda s Czech Coal je pro ČEZ velmi výhodná a výrazně nad očekávání.

E15: Tím chcete říci, že pokud by k dohodě s Czech Coal nedošlo, měla vaše firma zajištěny dodávky uhlí pro Počerady z jiných zdrojů?

Ano. Vagony na uhlí se objednávají dopředu, vždy do dvacátého předchozího měsíce. My jsme byli připraveni 20. prosince objednat veškeré prázdné vagony na Severočeské doly. Ve chvíli, kdy vyjednávací tým společnosti Czech Coal pochopil, že to skutečně uděláme, zcela se změnila atmosféra u vyjednávacího stolu. I z toho je zřejmé, že ČEZ na těžařskou firmu vyvinul velký tlak.

Zasahoval do jednání někdo z politiků?

Ne.

Někteří zúčastnění tvrdí, že jako bonus za podpis smlouvy získal Tykač, respektive s ním spřízněná Litvínovská uhelná, elektrárnu Chvaletice...

Jde o pouhé zdání, protože se vše odehrálo ve velmi krátké době po sobě. Nejdříve jsme se soustředili na dohodu o uhlí dodávaného z Vršan do Počerad. Teprve poté na prodej Chvaletic. Se společností Czech Coal jsme se obchodně dohodli na základních parametrech smlouvy loni v prosinci. Poté se jen ladilo, jak bude dohoda zajištěná, protože vzájemná míra nedůvěry byla vysoká. Vytvářela se velmi robustní a bezpečná smlouva s mnoha zajišťovacími instrumenty.

bitcoin_skoleni

Navíc jsme věděli, že když nedohrajeme kontrakt na uhlí a prodáme Chvaletice, může to srazit hodnotu elektrárny Počerady. Takže pořadí našich kroků bylo ze strategického pohledu jasné, nešlo postupovat jinak. A znovu opakuji, nebyly to dvě spojené transakce. Ani jsme, jak se někdo snaží vyvozovat, nikomu nefoukli vítr do plachet tím, že jsme jako odměnu za dobrý kontrakt na uhlí dostali vyšší cenu za prodej Chvaletic. Taková tvrzení odmítám. Existuje dost svědků, kteří potvrdí, že se jednalo o dva samostatné procesy.

Kompletní rozhovor naleznete v aktuálním čísle týdeníku Euro

  • Našli jste v článku chybu?