Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověřuje nejen možné snahy ruské vlády ovlivnit loňské prezidentské volby ve Spojených státech, ale také vazby mezi Moskvou a týmem prezidenta Donalda Trumpa. Dnes to ve výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů prohlásil šéf FBI James Comey.
Podle Comeyho se nenašly žádné informace podporující tvrzení, s nímž přišel začátkem března prezident Trump. Ředitel FBI členům zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů řekl, že nikdo nemá právo svévolně nařídit sledování amerického občana. Tuto pravomoc má pouze soud po důkladném zvážení toho, zda je k odposlechům skutečně důvod.
Řada republikánských i demokratických politiků, stejně jako někteří bývalí představitelé bezpečnostních orgánů, se v minulých týdnech postavila na Obamovu stranu s tím, že důkazy pro Trumpovo tvrzení podle nich neexistují. Někteří prezidenta vyzvali, aby svá slova odvolal, nebo se svému předchůdci omluvil.
Ředitel Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mike Rogers na dotaz jednoho z demokratických členů výboru vyloučil, že by se Obama se žádostí o sledování Trumpa obrátil na britské tajné služby. S tímto tvrzením přišel v průběhu března prezidentův mluvčí Sean Spicer, podle něhož analytik televize Fox News dospěl k závěru, že Obamovi s Trumpovými odposlechy pomáhala britská zpravodajská služba GCHQ.
Řada republikánských i demokratických politiků, stejně jako někteří bývalí představitelé bezpečnostních orgánů, se v minulých týdnech postavila na Obamovu stranu s tím, že důkazy pro Trumpovo tvrzení podle nich neexistují. Někteří prezidenta vyzvali, aby svá slova odvolal, nebo se svému předchůdci omluvil.
O aféře údajného vměšování Rusů do amerických voleb čtěte více:
WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy
Putin nařídil zdiskreditovat Clintonovou, tvrdí americké tajné služby
Američtí senátoři žádají kvůli hackerským útokům komisi
Předseda demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer dnes v reakci na Comeyho slova uvedl, že Trump nepodloženými tvrzeními „vážně poškodil svou důvěryhodnost“. Prezident by podle něho měl vzít svá slova zpět, přiznat, že se mýlil a zanechat svých „výstředních tweetů“. Trump s obviněními přišel v jedné ze svých častých sérií časně ranních twitterových prohlášení, v níž údajné odposlechy přirovnal k době McCarthyismu (represím komunistů v 50. letech) a vzápětí k aféře Watergate (odposlechů sídla demokratů v 70. letech).
Republikánský předseda výboru Devin Nunes dnes ale uvedl, že Trump sice nebyl odposloucháván, mohly však proti němu být nasazeny jiné sledovací praktiky.
„Práce je velice spletitá a já vám nemůžu poskytnout žádný harmonogram toho, kdy skončíme,“ řekl podle agentury Reuters Comey o vyšetřování.
Podle dřívějších prohlášení šéfa výboru Devina Nunese, který patřil do Trumpova týmu zajišťujícího převzetí moci od administrativy nyní už bývalé hlavy státu Baracka Obamy, se dosud neobjevily žádné indicie o tajné spolupráci Ruska a Trumpova volebního štábu. Výbor vyšetřuje podezření, že se ruští hackeři prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů snažili pomoci republikánskému kandidátu Trumpovi.
Přečtěte si, jak Trumpa komentuje Luboš Heger: