Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey doporučuje, aby si lidé na svých laptopech zakrývali páskou webkameru.
„Existuje několik rozumných věcí, které byste měli dělat, a toto je jedna z nich,“ řekl Comey na konferenci o bezpečnosti v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. „Je to nástroj, jak znemožnit nežádoucím osobám, aby se na vás dívali. Myslím, že to je dobrá věc.“
Comey zdůraznil, že se jedná o běžnou praxi. „Když přijdete do jakékoliv vládní kanceláře, uvidíte, že všichni máme na webkamerách záklopku,“ popsal pracovní prostředí, ve kterém se pohybuje.
Kritici však tvrdí, že Comey se chová jako pokrytec a v otázce digitální bezpečnosti jsou jeho názory vrtkavé. Připomínají letošní kauzu s iPhonem teroristy ze San Bernandina. FBI totiž tlačila na společnost Apple, aby přístroj odblokovala a poskytla jej FBI k analýze. Kauza, která skončila u soudu, vyvolala ve Spojených státech otázku, kam až sahá ochrana osobních údajů. FBI nakonec sáhla po pomoci třetí strany, které za odblokování telefonu údajně zaplatila více než 1,3 milionu dolarů (31 milionů korun).
Ředitel FBI promluvil i do prezidentských voleb. Čtěte více: FBI: Clintonová pochybila, stíhána by ale být neměla |
Comey přiznal, že byl kvůli kauze terčem posměchu. „Je ale pochopitelné, že se ředitel FBI stará i o osobní bezpečnost,“ říká s tím, že tyto dva případy nelze dávat do souvislosti. „Doufám, že si lidé zamykají auta a domy a mají v domovech bezpečnostní systémy. Lidé musí vzít zodpovědnost za bezpečnost do vlastních rukou.“
Zastáncem zakrývání webkamery je také zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Dal to najevo možná nechtěně, když z fotografie na Instagramu, kterou oslavil 500 milionů měsíčních uživatelů této sociální sítě, vyšlo najevo, že si na svém MacBooku zakrývá nejen kameru, ale i mikrofon.
Dále čtěte:
Hackeři si vyhlédli české oběti. Na Facebooku
Hlas místo hesla. Barclays spouští novinku v zabezpečení účtů