Menu Zavřít

Šéf pojistných detektivů: Na neodhalených podvodech se vyplatí miliardy

19. 7. 2014
Autor: Peníze.cz

Občas se dočtete, jací jsou Češi rekordmani v počtu pojistných podvodů. Než se vám nadme hruď pýchou nad vzornými reprezentanty, přečtěte si rozhovor s Jaromírem Kaděrou, šéfem detektivů naší největší pojišťovny. Čísla, která by dokazovala, že máme podfuky radši než jinde, podle něj neexistují.

Když jsem domlouval rozhovor se šéfem detektivů – pardon ředitelem útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti – České pojišťovny, varovali mě jeho kolegové s úsměvem, že prý dokáže zneškodnit protivníka listem papíru. A nejspíš tím nemysleli dokument, který dosvědčí něčí vinu. Někdejší policista Jaromír Kaděra se totiž mimo svůj profesní život zabývá východní filozofií a bojovým uměním.

Když jsme se pak sešli (příznačně nad talířem suši), radši jsem svoji á čtyřku s poznámkami nepouštěl z ruky. Obavy ale nebyly na místě: „Postupně jsem se zaměřil na bojová umění, která na vás nepůsobí jen na fyzické, ale i mentální a spirituální úrovni. Člověk díky nim získává neuvěřitelný nadhled a energii na zvládání všemožných stresů. Také mu to dá velkou míru laskavosti, se kterou pak jedná s lidmi kolem sebe,“ vysvětluje Jaromír Kaděra a dodává, jak velká výhoda je to v profesním, ale i soukromém životě.

Každý rok čteme, kolik přibylo pojistných podvodů. Vážně se na vás snaží ušít boudu čím dál víc lidí? Nebo jste prostě rok od roku při lovení podvodníků úspěšnější?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Z mého pohledu se jedná o kombinaci obojího. Je pravda, že pojišťovny v současnosti do této oblasti investují značné prostředky, protože návratnost je rychlá a vysoká. Na druhou stranu se ale ekonomická situace mnoha lidí v posledních letech zhoršila, takže to na pojišťovny zkoušejí častěji než dřív.

Ekonomická krize tedy měla na nárůst pojistných podvodů viditelný vliv?

Dopad ekonomické krize se na rostoucím počtu pojistných podvodů s největší pravděpodobností projevil. Ale není to tak, že by byla jednoznačně vidět přímá úměra. Spíš jde o odhad založený na sledování vývoje trhu.

Platí, že příležitost dělá zloděje, tedy že člověk využije toho, že se něco stane, a zkusí to pak nahrát na pojišťovnu, nebo spíš bývají pojistné podvody od samého začátku inscenované?

Častější je určitě ta první varianta. Lidé si většinou nesjednávají pojištění už s tím, že mají v plánu spáchat pojistný podvod. Spíš je to tak, že dojde k pojistné události, třeba k požáru, povodni nebo autonehodě, a klienti se to pak snaží narafičit jinak, než jak to ve skutečnosti bylo. Skupin, které v tomto ohledu páchají organizovanou trestnou činnost, není zase tolik. Samozřejmě u nich jde ale zase o víc peněz.

Které pojistné podvody se objevují častěji než dřív a kterých naopak ubývá?

Co do počtu vedou pořád podvody spojené s pojištěním motorových vozidel. Obecně ale u podvodů s povinným ručením nebo havarijním pojištěním můžeme sledovat sestupný trend, pokud se jedná o finanční objemy. Klesají totiž ceny vozidel. Vzhledem k objemu peněz, o které při pojistných podvodech jde, naopak dochází k nárůstu v oblastech majetkového pojištění a pojištění odpovědnosti.

V posledních letech se pojišťovny, s tím jak rostl počet insolvencí, osobních bankrotů a úpadků, začaly víc věnovat podvodům v oblasti podnikatelského pojištění. I tam je za poslední dva tři roky počet odhalených podvodů o dost vyšší a má stále rostoucí tendenci.

Jaromír Kaděra
Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Profesní kariéru začal u policie jako vyšetřovatel hospodářské kriminality na okresní a krajské úrovni. Pak působil na policejním prezidiu v národní jednotce Europolu a později se přesunul k finanční policii, kde řešil praní špinavých peněz, finanční machinace, ale také například podezření z financování terorismu. Když byla tehdejší finanční policie zrušena, rozhodl se odejít od policie úplně. Nejdřív pracoval pro GE Money, kde měl na starosti větší komerční podvody a organizovanou trestnou činnost. Nakonec přesídlil do České pojišťovny, kde se postupně vypracoval do pozice ředitele útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti.

Co pojistné podvody a nový občanský zákoník? Pokud se nepletu, tak se pojišťovny možných dopadů zavedení nového kodexu celkem bály.

Zatím jsme nějaké výraznější změny nezaznamenali. Dá se to ale očekávat. Současná právní úprava je ve vztahu k pojistnému podvodu mnohem benevolentnější, než byla ta předchozí.

V novinách se občas objevují titulky, jací jsou Češi přeborníci v podvodech s pojistkami a že v tomto ohledu hravě předčíme obyvatele západoevropských zemí. Pravda, nebo mýtus?

Problém je, že přesná a oficiální čísla, která by srovnávala pojistné podvody v různých zemích, neexistují. Statistiky z některých států jsou hodně kusé a těžko se podle nich dá takto zobecňovat. Ale pokud bych vycházel jen z toho, co mám k dispozici, nic nenaznačuje, že by Češi žebříčkům pojistných podvodů mohli vévodit. Například některé studie ze Spojených států či jiných zemí ukazují, že v oblasti pojištění automobilů nebo škod způsobených požáry je to velmi podobné.

Daly by se podle dostupných statistik najít země, které v počtu a rozsahu pojistných podvodů zcela vybočují z normálu? Ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.

Asi vás zklamu, ale opravdu neexistují vypovídající statistiky, podle kterých by se to dalo takto jednoznačně posoudit.

A pokud byste si měl tipnout?

Kdybych to měl odhadnout jen tak od boku, řekl bych, že například ve Vietnamu budou pojistné podvody mnohem méně četné. Když jsem debatoval s analytiky jedné úvěrové společnosti, která v tomto regionu podniká, tak mi vyprávěli, že se tam počet úvěrů po splatnosti blíží nule. Pro Vietnamce je totiž největší ostuda, když by měl někde dlužit. Radši se sejde celá rodina a složí se dohromady, jen aby někdo z nich nedlužil. Z toho by se dalo odvodit, že i v oblasti pojištění se budou chovat slušně. Podobné úvahy ale berte prosím radši s rezervou.

Příležitost dělá podvodníka
I když je podle odhadů procento neodhalených pojistných podvodů poměrně velké, jsou pojišťovny v „chytání“ podvodníků rok od roku úspěšnější. A to přesto, že podvody bývají důvtipnější a ne tak naivní jako dřív. I dnes ale narazíte na „experty“, kteří neviděli učebnici fyziky pro základní školy ani z vlaku.
Jen menšina pojistných podvodů je od začátku promyšlených. Nebývá to zkrátka tak, jak by si snad laik představoval, že si člověk řekne Nemám peníze, zapálím stodolu, pojišťovna mi to zaplatí. Nejčastěji skutečně dojde k nějaké nehodě a člověk se chytá příležitosti: snaží se pojišťovnu přesvědčit, že to všecko bylo jinak.

Celý rozhovor je na serveru Peníze.cz.


Čtěte také:

Pojišťovny podvádíme čím dál víc, některé přistoupily na analýzu hlasu

FIN25

Allianz nasadí detektor lži. Pojišťovny odhalily podvody za miliardu

Pojistných podvodů přibývá. Za čtyři roky se počet zdvojnásobil

  • Našli jste v článku chybu?