Menu Zavřít

Šéf svazu plynárníků: Výpadky dodávek nehrozí, máme Nord Stream

21. 6. 2014
Autor: čtk

Jaký vliv může mít na Česko a Evropskou unii přerušení dodávek ruského plynu na Ukrajinu? Co se do budoucna chystá pro posílení energetické bezpečnosti ve střední Evropě? EurActiv se ptal výkonného ředitele Českého plynárenského svazu Jana Rumla.

Dá se podle předchozích zkušeností předpokládat, že kvůli případným ztrátám zemního plynu na území Ukrajiny budou zkráceny i dodávky plynu do EU?

Těžko předvídat, komplikace mohou nastat vždycky. Na případné výpadky v dodávkách plynu z Ruska přes Ukrajinu jsme i tak v České republice připraveni. Už třetí měsíc se do zásobníků zemní plyn jen vtláčí. Zásobníky jsou dnes v Česku naplněny z více než 70 procent a na evropském trhu je plynu dostatek. Zatím také na žádném vstupním a výstupním bodě přepravní soustavy v České republice nebyly registrovány žádné poklesy tlaku ani smluvní kapacity a Česko je i v nepřetržitém kontaktu se zahraničními partnery.

Zdá, že z hlediska dodávek není zatím současná situace pro EU nebezpečná. Co by se muselo stát, aby EU nějaké negativní důsledky pocítila?

Díky existenci vysoce kapacitního evropského mezinárodního plynovodu Nord Stream, který nevede přes Ukrajinu, jsme ve zcela odlišné situaci, než tomu bylo v roce 2009. Dnes má Česká republika výhodu v diverzifikaci přepravních cest zemního plynu. Propojení české soustavy severní cestou přes hranice s Německem je velkou strategickou výhodou pro spolehlivé dodávky plynu.

Zatím ale společnosti garantují své dodávky zemního plynu všem svým zákazníkům bez jakéhokoli omezení. Ani prezident Putin ve svém dopise ze dne 15. května nepsal Evropě o zastavení dodávek „ruského plynu pro Evropu“, ale jen o části ruského exportu zemního plynu pro Ukrajinu. Neexistují žádné signály, že by mělo dojít k omezení dodávek plynu jinou, například severní cestou.

Soustředíme se spolu s Evropou nyní spíše na to, jak bychom mohli pomoci sousedním zemím, které volbu jiných přepravních cest nemají. Jde o balkánské státy nebo baltské země. Ty jsou v horší pozici.

Dokončení čtěte na EurActiv.cz


Čtěte také:

Šéf NATO: Rusko financuje odpůrce břidlicového plynu

bitcoin školení listopad 24

Výbuch ukrajinského plynovodu způsobila bomba, Kyjev posílil ochranu

Gazprom zavřel Ukrajině plynové kohouty

  • Našli jste v článku chybu?