Akciové trhy
TŘI VÝJIMEČNÉ DNY zažil minulý týden převážně technologický index Nasdaq Composite. Americký indikátor totiž poprvé od září loňského roku posílil třikrát v řadě, čímž upevnil víru obchodníků, že všechno negativní je již snad ve většině akcií po drtivých propadech zahrnuto. Zejména pro evropské investory to byl signál k nákupům telekomunikačních titulů.
Během inkriminovaných seancí od úterý do čtvrtka Nasdaq posílil o necelých dvě stě bodů na úroveň 2640. Opět se potvrdilo, že kapitálové trhy starého kontinentu vyčkávají velmi pozorně na vývoj v zámoří. V pátek totiž většina evropských indexů povyskočila směrem vzhůru v reakci na vzestup amerických technologií. „Do Evropy se vrátil optimismus, komentoval situaci Radek Schmied ze společnosti Atlantik finanční trhy.
Nejskloňovanějším titulem týdne se jednoznačně stala finská Nokia, jež nejprve oslabila takřka o devět procent. Optimistická nálada během technologické rallye Nasdaqu však její ztráty koncem týdne opětovně vymazala. Obchodníci prodejem papírů největšího světového výrobce mobilních telefonů reagovali na zprávu, že tržní podíl Nokie dosáhl 31,5 procenta. Trh však očekával hodnotu zhruba o dvě procenta vyšší. Na české burze byl tradičně nej–aktivnější Český Telecom, jemuž pomohlo vzhůru posilování evropských konkurentů. Směrem dolů naopak zamířila Komerční banka, která si během úterní seance sáhla na hranici jednoho tisíce korun a poté z ní ustupovala.
Zatímco v době, kdy většina analytiků během loňského roku předpovídala akciovým indexům skvělé vyhlídky, jejich šéfové z předních investičních domů cenné papíry razantně prodávali. Průzkumy Wall Street Journal uvádějí, že to byli právě top manažeři z Morgan Stanley, Goldman Sachs, Lehman Brothers a dalších firem, kteří se na rozdíl od svých podřízených nemýlili. Nejvíce se totiž cenných papírů zbavovali před jejich následujícími propady.