Dick Okhuijsen
Na pozici předsedy Výkonné rady a generálního ředitele ING Česká a Slovenská republika nahradil počátkem února Rona van Oijena po téměř deseti letech Dick Okhuijsen (38). Nový šéf byl před svým jmenováním ředitelem úseku drobné klientely ve Výkonné radě ING střední Evropa a v Amsterodamu založil Globální penzijní tým ING. S týdeníkem EURO hovořil o penzijní reformě, situaci v českém bankovnictví a fotbale.
EURO: Zakládal jste Globální penzijní tým ING. Je na tom Česko v oblasti důchodové reformy tak špatně, že jste se stal novým šéfem ING Česká a Slovenská republika právě vy? OKHUIJSEN: Situace v oblasti penzí je v Česku alarmující. To platí nejen z pohledu samotné ČR, ale i z regionálního pohledu – téměř všechny okolní země již totiž mají penzijní reformu za sebou nebo jsou těsně před jejím spuštěním. Podíváte-li se na země, se kterými soupeříte o zahraniční investice, jako je Polsko nebo Maďarsko, tak se jejich pozice v pořadí podle výše podílu starobních důchodů na HDP v budoucnu výrazně zlepší. Polsko v následujících padesáti letech klesne ze sedmé příčky na sedmnáctou, Maďarsko svoji výbornou dvacátou pozici ještě o jedno místo vylepší. Naopak Česko, nezměníte-li svoji penzijní politiku, poskočí ze sedmnácté pozice na osmou při zvýšení podílu starobních důchodů na HDP z 7,8 na 14,6 procenta. Z této perspektivy je důležité porovnávat konkurenceschopnost jednotlivých zemí a pozorovat, co dělají sousední ekonomiky. Mzdy se pravděpodobně ve státech Visegrádské čtyřky v následujících deseti letech víceméně vyrovnají, ale hlavní položku výdajů státu budou tvořit právě výdaje na starobní důchody. Česko bohužel z pohledu ochoty reformovat svůj penzijní systém za jmenovanými zeměmi zřetelně zaostává.
EURO: Pro úspěšnost penzijní reformy je významným prvkem rozvinutý kapitálový trh, kde se zhodnocují soukromé úspory obyvatel. Ten ale v Česku chybí. OKHUIJSEN: Máte pravdu, penzijní reforma představuje jen jednu stranu mince. Třeba v Polsku se rozvinul kapitálový trh právě díky penzijní reformě. Navíc je samozřejmě nutné podpořit i další domácí firmy ve vstupu na kapitálový trh, jinak dojde pouze k nárůstu cen akcií podniků již na burze přítomných. Z globální perspektivy má ING skvělou pozici pro správu penzí – na jedné straně nabízíme penzijní produkty a radíme vládám, na straně druhé se věnujeme korporátnímu bankovnictví, což úzce souvisí s rozvojem kapitálových trhů. A Česko tyto prostředky potřebuje.
EURO: A proč by mělo ING pomáhat s rozvojem českého kapitálového trhu? Nebude jednodušší a levnější využít funkčních kapitálových trhů v zahraničí? OKHUIJSEN: To neodpovídá filozofii ING. Začneme-li někde podnikat, tak tam chceme zůstat, a proto podporujeme i rozvoj místního trhu včetně kapitálového. Vstup na trh určité země vnímáme jako závazek k zemi samotné i jejím obyvatelům. V Rumunsku jsme například koupili a zrestaurovali ruiny historických budov, v nichž dnes sídlí naše rumunská pobočka. Vyšli jsme tak vstříc požadavkům rumunské vlády, přestože by nás nové moderní kancelářské budovy přišly o 20 procent levněji. Obdobný přístup razíme při obsazování pozic v našem výkonném managementu – ze tří tisíc zaměstnanců ING v Česku a na Slovensku je pouze pět cizinců. To souvisí i s našimi aktivitami v retailovém prodeji pojištění – tam je nutná znalost lokálních podmínek.
EURO: Mluvíte o retailu v pojišťovnictví, neláká vás i český bankovní retail? OKHUIJSEN: Necháme-li stranou korporátní bankovnictví, tak kromě penzijního a životního pojištění se zabýváme i správou majetku. To znamená úspory, investiční fondy a dlouhodobé hypotéky. Úspory nepovažuji za retail – základem retailu je totiž běžný účet a bankomaty. V oblasti běžných účtů musíte patřit k třem největším hráčům, nebo nejste ve hře, běžné účty jsou o objemech. V Česku je v oblasti retailu přeplněno. Nechceme mít 200 poboček v ulicích, to je příliš nákladné. Současný C/I (náklady/výnosy – pozn.red.) je srovnatelný se západní Evropou, náklady i příjmy jsou však dvojnásobné – ve střední Evropě jsou vysoké poplatky. Během následujících pěti let ale marže poklesnou na evropskou úroveň a stejný proces bude čekat i náklady, to bude znamenat i výraznou redukci pobočkové sítě.
EURO: Nizozemci mají blízko k fotbalu a ING je partnerem české fotbalové reprezentace. V Česku se však větší popularitě těší hokej, neuvažujete o změně sportu pro své sponzorské aktivity? OKHUIJSEN: Ne, pokud vím, tak česká fotbalová reprezentace patří historicky k nejúspěšnějším na světě. A my se vždy spojujeme s těmi nejlepšími. Proto v Česku podporujeme fotbal a na Slovensku hokej.
EURO: Blíží se mistrovství Evropy v kopané. Jak tipujete výsledky nizozemských a českých fotbalistů? OKHUIJSEN: Věřím, že ze skupiny postoupí oba celky a těším se, že se potkáme ve finále.