Menu Zavřít

Sekyra Group zahajuje stavbu Rohan City. Čtvrť pro 11 000 lidí vyroste na pražském ostrově do roku 2033

21. 9. 2021
Autor: Sekyra Group
  • Luděk Sekyra položil základní kámen nové pražské čtvrti Rohan City

  • Systém obytných, kancelářských a administrativních budov vyroste na Rohanském ostrově

  • Celkem tu bude moci žít a pracovat 11 000 lidí, bydlet budou ve více než 3000 bytech

  • Na návrhu několika objektů se podílela architekta Eva Jiřičná

Základní kámen budoucího Rohan City leží v zemi. Pražský brownfield se po třinácti letech příprav začne pod rukama developera Sekyra Group měnit v moderní čtvrť. V první etapě výstavby tu vyrostou dvě kancelářské budovy a dva bytové bloky, vedle nich bude stát základní škola a park o velikosti nedaleké Stromovky. Díky velkému množství zeleně a propojení s řekou by zde mělo vzniknout „zelené centrum Prahy“. Dále přibudou obchody, rezidenční věže či sportoviště.

Developerská společnost, která plánuje na Rohanský ostrov přesunout své nové sídlo, slibuje, že plocha o rozloze 380 tisíc m2 mezi Karlínem, Libní a Vltavou bude kompletně zastavěná do roku 2033 a nabídne bydlení 11 tisícům nových rezidentů. Celkový investiční plán počítá s náklady 18 miliard korun.

„Záměrem je vybudovat novou městskou čtvrť, která bude evokovat autentické prostředí domova a obnoví důstojnost vztahu města a řeky. To vše v zeleni a v blízkosti srdce metropole,“ říká o návrhu Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group. Dodává, že „korzo na břehu řeky, rozsáhlý park i nový volnočasový ostrov budou komunikovat s historickou budovou Invalidovny, což celému rozvíjenému území dodá jedinečný genius loci“. Zmíněná kilometrová promenáda, která má vzniknout ze stávající cyklostezky, bude sloužit ke sportu a odpočinku a s dalším ostrovem ji propojí lávka.

Domov a prostor

Samotné stavbě předcházely roky studií a konzultací s urbanisty a architekty. Mezi spoluautory Rohan City patří Eva Jiřičná, která se svým studiem AI DESIGN navrhla čtyři bytové věže. V první etapě budou na břehu Vltavy vystavěny dvě z nich – jmenují se Diamanty Karlín a poskytnou 102 bytů. Jejich půdorys připomíná tvar broušených drahokamů. Kromě nich architektka stojí i za jednou kancelářskou a jednou administrativní budovou.

Autory dalších domů se 118 byty, nazvaných Riviéra Karlín, jsou architekti z EBM Expert, a na druhém kancelářském objektu spolupracuje Jakub Cigler. Administrativní budovy mají sloužit i jako protihluková bariéra rušného Rohanského nábřeží. Jedna z těchto budov, konkrétně ta navržená Evou Jiřičnou, bude sídlem společnosti Sekyra Group.

Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností
Přečtěte si také:

Prestižní časopis Time Out vyhodnotil Prahu jako sedmé nejlepší město na světě. Zaujala svou krásou i dostupností

„V případě Rohan City jsme kladli důraz na bydlení a veřejný prostor, neboť to je to nejcennější, co můžeme městu a jeho obyvatelům nabídnout. Klíčový byl pro nás dialog se světoznámým urbanistou Janem Gehlem, ale i myšlenka města krátkých vzdáleností, kde prim mají lidé, nikoliv auta,“ komentuje Luděk Sekyra. Tvrdí, že chce navázat na původní způsob výstavby západních měst. Tradiční koncept města byl podle něj pro lidi domovem, místem pro setkávání a pro sdílení společného prostoru. „Jeho kultivace je určující i pro naše další projekty, jako je například Smíchov City, které protne rozsáhlý pěší bulvár, nebo Žižkov City, kde veřejnou funkci bude mít revitalizovaná nádražní budova,“ dodává developer.

Stopy vedou do ciziny

Zatímco Smíchov City, jehož stavba je od loňského roku v plném proudu, inspirovala čtvrť Vinohrady, nacházející se ve stejném městě, Rohanský ostrov bude připomínat německý Hamburk. Tedy jeho část HafenCity, kde Labe ústí do moře. Tam dříve stál nefunkční, nevzhledný a špinavý přístav odpovídající všem stereotypům od krys po lehké ženy. Urbanisté ho však dokázali proměnit v místo přátelské pro život, které doplňuje kulturní centrum Labské filharmonie. Podle Sekyra Group by v případě Rohanského ostrova podobnou funkci mohla plnit nedaleká Invalidovna. „Podnětná pro nás byla i kultivovaná obnova nábřeží Sprévy v Berlíně, vídeňské náplavky včetně Dunajského ostrova, jakož i South Bank na břehu londýnské Temže,“ dodávají zástupci společnosti.

Lokalita na břehu Vltavy dlouho patřila mezi nejzanedbanější a nejostudnější místa v Praze, což se nyní stane minulostí. Území Rohanského ostrova bylo do padesátých let minulého století pod vodou, poté bylo zasypáno a na ploše 21 hektarů vyrostly sklady, přístav nebo betonárka. Po povodni v roce 2002 se ostrov proměnil v brownfield, který brzy projde další revitalizací. Nabídne 3000 bytů, velkorysé veřejné prostranství a osm kancelářských budov. Stavba je plánem rozdělena do pěti etap. V té první vznikne 220 bytů, což bude stát 2,5 miliardy korun. Paralelně s ní se bude realizovat i druhá etapa na jihozápadě nové čtvrti.

Na podobě této části  projektu se podílí vítězové architektonické soutěže – kanceláře architektů Schindler Seko, Atelier bod, Loxia, Qarta Architektura a A.D.N.S. Druhá etapa počítá s výstavbou bezmála 500 bytů a tří administrativních budov. V rámci této etapy řeší architekti také vhodné začlenění budoucího mostu, který propojí Karlín s Holešovicemi. Kompletně hotovo má být do roku 2033 a na výsledku se budou podílet dvě desítky architektů. Celkové náklady se odhadují na 18 miliard, z čehož Sekyra Group zafinancuje z vlastní kapsy asi 25 – 30 % v závislosti na nacenění pozemků. Revitalizace se začala řešit už v roce 2002 potom, co ostrov zasáhla povodeň, ale dalších deset let projekt brzdilo zdlouhavé získávání mnoha povolení.

bitcoin_skoleni

Americký sen manažera Walmartu. Lore do roku 2030 postaví udržitelné město, kde jsou si lidé rovni
Přečtěte si také:

Americký sen manažera Walmartu. Lore do roku 2030 postaví udržitelné město, kde jsou si lidé rovni

„Já se na realizaci tohoto dlouho připravovaného projektu moc těším,“ říká 1. náměstek primátora Petr Hlaváček. „Rohanský ostrov je jedním z míst, která jsou v Praze pro výstavbu nové moderní čtvrti vhodná. Jsme rádi, že v tomto místě vznikne kvalitní kus města podle pražských stavebních předpisů. Rohanský ostrov ale nejsou jen domy. V IPR v současné době pracujeme na krajinářské koncepci, která má za cíl zachovat tamní městskou divočinu. Většinu oblasti chceme postupně upravit pro volnočasové aktivity. Území bude plnit také funkci protipovodňové ochrany Prahy,“ doplňuje ředitel IPR Ondřej Boháč.

  • Našli jste v článku chybu?