Menu Zavřít

Šel rytíř chudě do světa

19. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Souhlasíte s tím, že ministr Urban zatrhl šéfovi CzechInvestu další příjem?

Souhlasíte s tím, že ministr průmyslu a obchodu Milan Urban zatrhl další příjem pro ředitele agentury CzechInvest Martina Jahna od Sdružení pro soukromé investice (AFI)?

  • ano 45,6 %
  • ne 25,3 %
  • nevím 29,6 %

Agentura CzechInvest je příspěvková organizace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), takže přirozeně odměna jejích pracovníků vychází z názoru jejich nadřízených. Vždyť je přece nelogické, aby ministrův podřízený bral třeba dvojnásobnou mzdu než sám šéf resortu. A proto raději všichni v tichosti přihlížejí zvláštnímu systému, kdy ředitel agentury kromě svého platu pobírá finanční odměnu ještě od Sdružení pro zahraniční investice (AFI).
První účastník Manažerského barometru na toto nesmyslné řešení upozorňuje: „Opět to dokumentuje „kompetentnost“ ministra Urbana resort řídit. Zejména mě udivuje, že se o tomto propojení vůbec dozvěděl. Přitom si však nemyslím, že personální propojení CzechInvestu a AFI v osobě pana Jahna bylo to nejšťastnější řešení. Podstatný je však přínos a úspěšnost instituce pro růst ekonomiky ČR. O tom hovoří fakt, že CzechInvest je rozhodujícím tvůrcem toho, že Česko je v přílivu přímých investic na hlavu nejúspěšnější z celé střední a východní Evropy. V tom smyslu je mi potom další příjem pana Jahna zcela lhostejný.“
O tom, že proti vlivu médií se nelze bránit, svědčí následující dvě reakce: „Vzhledem k finančním odměnám, které státní služba nabízí panu Jahnovi, je možnost získat alespoň trochu přiměřenou celkovou odměnu prostřednictvím příjmu od AFI velmi rozumnou a myslím, že i eticky průchodnou alternativou. Jde o spojení příjemného (kvalitě pana Jahna odpovídající celkové ohodnocení) s užitečným (udržení vysoce efektivního manažera ve státní službě). Co je ale naprosto neetické, je cílený útok na pana Jahna, který začal pořadem Klekánice v České televizi a pokračoval výpady v tisku. Pořad Klekánice názorně předvedl, jak je možné v podstatě beztrestně (?) odrovnat člověka, který ani nedostal šanci se bránit.“
„Měl by mu zvýšit plat jako řediteli CzechInvestu, protože 40 tisíc korun je směšný plat pro člověka, jehož role, úroveň, přínos a kvalifikace jsou nesrovnatelně vyšší oproti jiným stejně placeným ministerským úředníkům. Celá kauza je bohužel dalším neuvěřitelným případem výroby senzací za každou cenu a neprofesionálnosti části českých médií.“
Za vším stojí neprůhledný systém, tvrdí jiný manažer:
„Má-li státní úředník příjem ze soukromých zdrojů, pak to vždy zavání korupcí. Zároveň ovšem platí, že dokud stát bude schopné úředníky po finanční stránce motivovat stejně jako ty neschopné, tak ti schopní si budou hledat zdroje vedlejších příjmů ve formě odměny za práci pro soukromou sféru (a ti neschopní ve formě úplatků).“
Zarážející je, že prozatím souběh odměn nikomu nevadil. Stejně tak jako ti, za nimiž zůstaly velké ztráty, pobrali velké odměny: „Je tristní, že žádný z politiků ani zastupitelů se nad souběhem příjmů dosud nepozastavil, přestože tyto peníze berou de facto za nic, naproti tomu Martin Jahn si je oproti nim za svoji práci plně zaslouží. Osobně jsem přesvědčen, že každý chladně uvažující ekonom si uvědomuje, že je to právě osobní zásluha pana Jahna, že ČR je posledních několik let „vystavena“ masivnímu přílivu zahraničních investic, bezkonkurenčně nejvíce ze zemí střední Evropy. CzechInvest je však vládní agentura spadající jako příspěvková organizace pod MPO, čímž je dle mého názoru dána také výše ocenění za odvedenou práci. V minulosti jsme byli mnohokrát svědky, jak různí břídilové přivodili miliardové ztráty některých polostátních bank, a to za tržní plat a k tomu ještě dostali na rozloučenou tučné odstupné. A ruku na srdce, nezaslouží si snad pan Jahn za to, co dělá, tržní ocenění?“
Nic proti tomu, když se ministr rozhodne řediteli agentury upřít jeho dosavadní příjem. Měl by ovšem následovat krok b: „Ano, pokud mu zároveň zavede pohyblivou složku mzdy ve výši 0,1 procenta z přilákané investice. Jinak se na Martina Jahna můžeme těšit v soukromém sektoru a Polsko, Slovensko i Maďarsko se mohou těšit na tisíce nových pracovních míst.“
Není ovšem správné za přílivem peněz do našich končin vidět jen tuto agenturu, upozorňuje následující reakce: „Co se CzechInvestu týká, řekl bych, že dosažení úspěchu této agentury je při vložených zdrojích státu nepoměrně snadnější než úspěch v podnikání „za vlastní„. Také měření výsledku je pochybné a je otázkou, zda výsledek nemůže být lepší. Tím nechci nijak snižovat schopnost pana Jahna. Měl jsem však možnost se přesvědčit na „vlastní oči„, že činnost zástupců CzechInvestu doslova vyhnala investora do jiné země. Jistě to byl případ ojedinělý, ale je faktem, že příliv zahraničních investic nelze připisovat v nejvyšší míře činnosti pouze této instituce, i když ta tuto tendenci ráda prokazuje.“
A poslední odpověď „posadila“ problém na zem: „Pokud je ředitelem CzechInvestu, jak může pobírat další peníze jinde? Teď je rytířem, měl by být rytířem i sám v sobě.“

bitcoin_skoleni

Odpovídalo 91 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?