Menu Zavřít

Selenem na zlatého stafylokoka

16. 12. 2013
Autor: Euro.cz

Výzkum Brněnští vědci z Mendelovy univerzity objevili unikátní vlastnosti nanočástic selenu, spočívající ve schopnosti rychle ničit bakterie. Poradí si nejen s nebezpečným zlatým stafylokokem, ale i v dalších případech, kde už běžná antibiotika nezabírají. Nanočástice selenu se od antibiotik svým působením zásadně liší, a vlastnostmi je dokonce předčí. „Testovali jsme nanočástice stříbra a selenu. Testy nám ukázaly, že tyto kovy ve formě nanočástic zlatého stafylokoka zabíjejí, ale zároveň nepředstavují nebezpečí pro lidské tělo. Selenové nanočástice přitom předčily ty stříbrné, proto jsme se rozhodli vydat touto cestou,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny René Kizek z Ústavu chemie a biochemie Mendelu a CEITEC.

bitcoin školení listopad 24

Jeho tým na výzkumu pracuje více než pět let. K náhradě běžných antibiotik selenovými nanočásticemi při léčbě bakteriálních onemocnění u člověka jsou však třeba ještě náročné klinické zkoušky, které trvají několik let. Brněnští vědci nyní hledají způsob, jak nanočástice uchytit a fixovat na nejrůznějších látkách a materiálech, jako jsou obvazy či gely. V této podobě by mohly pomáhat lidem například při hojení těžkých popálenin. Selenové nanočástice mohou být využívány také pro antimikrobiální ošetření chirurgických nástrojů.

„Jednáme s výrobcem podlahových krytin a interiérových obkladů k využití výsledků výzkumu při výrobě speciálních podlahových či jiných krytin, které mohou být dodávány například do nemocnic či laboratoří. Pokud se dohodneme, mohou se výsledky výzkumu brzy uplatnit i v praxi,“ upřesnil Robert Plaga, ředitel Centra transferu technologií Mendelu. Selenem obohacené povrchy mohou sloužit jako účinná ochrana proti nežádoucím bakteriím.

  • Našli jste v článku chybu?