P o l s k o
„Evropská unie musí přestat s dotacemi vývozu do našich zemí, apeluje na unii pět uchazečských zemí ze střední a východní Evropy. Polský hlas však dorazil do Bruselu zesílen ozvěnou silničních zátarasů a bitek s policií.
Dotování exportu EU dává špatný příklad a vytváří komplikace na našich trzích, prohlásil trefně polský ministr financí Leszek Balcerowicz na středečním setkání šéfů resortu z ČR, Maďarska, Slovinska a Estonska. Z rozpočtu EU jdou totiž na podporu exportu zemědělské produkce ohromné sumy. Tyto dotace pak zatěžují společnou zemědělskou politiku unie, která stojí patnáctku přes 40 miliard dolarů ročně. Většina z nich směřuje na podporu vývozu masa, mléka a mléčných výrobků. Během posledních několika let se druhým největším odběratelem unie po USA stalo Rusko, kam vloni odešlo 40 procent exportu hovězího a třetina exportu vepřového masa Evropské unie.
Bitva o Rusko
Po vypuknutí ruské finanční krize vloni v srpnu pak EU své dotace na vývoz do Ruska znásobila, protože Moskva neměla čím platit a rolníci EU kde prodávat. Růst této podpory však znepřístupnil cestu objemným polským zemědělským produktům na ruský trh a navíc zaplavil okolní trhy přebytečnou produkcí unie. Ceny zemědělských výrobků v Polsku šly vinou nadvýroby rapidně dolů a polským zemědělcům se zhoršily vyhlídky na platové postupy.
Situace na trhu se vzhledem k nízkým výkupním cenám, dumpingu dovozů a neschopnosti cenově prorazit na zahraniční trhy začala blížit krizi. V čele s předákem rolnické odborové organizace Sebeobrana Andrzejem Lepperem proto zadlužení, zchudlí zemědělci převtělili svou nespokojenost s mizernými výdělky do protestních silničních blokád v celé zemi, včetně některých hraničních přechodů. Blokády trvaly dlouhé dva týdny, které například Svazu polských dopravců přivodily ztráty ve výši 120 milionů dolarů a vyprovokovaly vládu k razantnějšímu postupu. Zemědělské protesty byly přerušeny až 5. února, poté co vláda oznámila, že pod tlakem odborů jednat nehodlá.
Jedním z hlavních požadavků zemědělců bylo zvýšit výkupní cenu z dosavadních 2,80 zlotého na 3,40 zlotého za kilogram vepřového, ale vláda nabídla jen 3,20 zlotého. Mezi vládou a zemědělci však došlo i přes přetrvávající spor o výkupní cenu vepřového masa ke sblížení v řadě dalších otázek. Ministerstvo zemědělství navrhlo pro zlepšení situace v klíčovém sektoru rovněž zavedení cel proti levnému dovozu, snížení nájmů za státní půdu, reformu systému vývozních kvót, lepší přístup k úvěrům a státní podporu při vývozu vepřového masa do zemí Společenství nezávislých států.
Radikálové kontra umírnění
Rolníci se s vládou premiéra Jerzyho Buzka nakonec shodli na vytvoření programu reformy polského zemědělství. Za vládu se jednání účastnili ministr zemědělství Jacek Janiszewski a ministr práce Longin Komolowski. Ti podepsali s představiteli dvou umírněných rolnických odborových organizací před týdnem v pondělí dokument, v němž se konzervativně-liberální kabinet zavazuje vypracovat reformní vládní program zemědělského sektoru do poloviny března. Do konce února má navíc dojít ke stanovení zatím sporné výkupní ceny vepřového, která je pro obě strany nejtvrdším oříškem. Podle tohoto dokumentu vláda také nabídne zemědělcům snadnější přístup k úvěrům a zlepšení situace ve venkovském školství.
Problém je, že se od tohoto kompromisu distancovala radikální Sebeobrana. Její vůdce Lepper označil dohodu s vládou za podvod a své příznivce vyzval k obnovení blokád. „Je to Lepperův soukromý boj, podotkl ale naopak předseda jedné z umírněných odborových organizací.
Navíc však vyvstala hrozba, že by se k protestům zemědělců mohli připojit horníci. Šéf jejich odborů Jan Kisielski si tak chce vymoci schůzku s ministrem hospodářství Januszem Steinhoffem. Kamenem úrazu je pro horníky zákon o restrukturalizaci sektoru, který platí od ledna a podle odborářů v praxi nefunguje. Problémy však panují i ve zdravotnictví, kde odbory hrozí vyhlášením generální stávky na 19. února.
V jednotě je síla
Zemědělství je pro Polsko, které se snaží být připraveno na plnoprávné členství v Evropské unii v roce 2003, tvrdým oříškem. Sektor, v němž pracuje celá čtvrtina Poláků a který je roztříštěn na dva miliony malých farem, se na tvorbě hrubého domácího produktu podílí pouhými šesti procenty. Rozsáhlost polského zemědělství tudíž přidává vrásky na čele vyjednavačům Polska i EU, kteří před východním rozšířením musí v unii reformovat zemědělskou strategii. Jednotný hlas pěti uchazečských zemí, který zazněl po setkání ve Varšavě, přiměl k aktivitě i Evropskou komisi. Její mluvčí Nico Wegter ve čtvrtek oznámil, že komise nevylučuje další kolo jednání o vývozech zemědělské produkce „patnáctky do přidružených zemí střední a východní Evropy. Prozatím se však podle něj vzájemné obchodní vztahy řídí platnými asociačními dohodami.