Menu Zavřít

Senát odmítl nominaci Srpa do rady Ústavu pro studium totalitních režimů

16. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Srp podle předsedy senátní volební komise Luďka Jeništy (za STAN) v čestném prohlášení ke kandidatuře konstatoval, že „v roce 1968 byl členem Komunistické strany Československa“. Volební komise proto musela konstatovat, že Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti a proto nemůže být do rady ústavu volen.

Srp, kterého do rady nominoval prezident Miloš Zeman, před týdnem navzdory informaci ve svém čestném prohlášení uvedl, že si na členství v KSČ nevzpomíná. „Nepamatuji si, jestli jsem byl před 50 lety členem KSČ během pražského jara,“ řekl České televizi. „Ale jestli jsem byl, tak jsem na to hrdý,“ dodal. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již dříve označil postup senátorů za návrat k totalitnímu kádrování.

Srp byl letos druhým kandidátem do rady ÚSTR, kterého prezident navrhl. Předchozí nominovaná Lenka Procházková sice požadavky zákona splnila, ale senátoři ji do funkce nezvolili.

Počátkem roku prezident Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB).

MM25_AI

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

Čtěte také:

Zeman navrhl do rady ÚSTR Srpa, pro mnohé spolupracovníka Státní bezpečnosti

Krycí jméno Sázkař. O Michala Horáčka se zajímala StB


  • Našli jste v článku chybu?