Menu Zavřít

Seniory baví hrát bingo s robotem. Umělý společník jim dělal větší radost než pečovatelka

16. 6. 2021
Autor: Nanyang Technological University - NTU Singapore
  • Singapurští vědci vyslali do domova pro seniory humanoidního robota, aby hrál s lidmi bingo

  • Cílem bylo zjistit, jak budou obyvatelé na neživého společníka reagovat

  • Úroveň pozornosti i zábavnosti byla při hře s robotem vyšší


O tom, že mezi robotem a člověkem může vzniknout hluboké přátelství, jistě nepochybuje nikdo, kdo v dětství držel palce Číslu 5 a o pár let později trnul strachy, když obstarožní model T-800 chránil Johna Connora před modernější – a tekutější – „tisícovkou“. Vědci ale nyní seriózně zvažují, že by roboti mohli dělat společnost lidem i ve skutečnosti. Před terminátorem z budoucnosti je zatím neochrání, ale radost rozdávat zvládnou.

Potenciál humanoidního robota coby společníka obyvatel domova pro seniory zkoumal vědecký tým z technické univerzity v Singapuru. Předmětem studie byly reakce skupiny starších osob, které hrály bingo se sociálním robotem jménem Nadine.

„Hlavním cílem naší práce bylo zjistit, zda robot s lidským vzhledem a gesty může pomoci seniorům zejména tím, že je bude bavit hrami jako například bingo,“ uvedla Nadia Magnenat Thalmannová, jedna z výzkumnic, které studii prováděly, pro server TechXplore. „Zajímalo nás, zda tento druh může pomoci oslabit pocity osamělosti, tím, že starším lidem poskytne společnost a podněty, když s nimi bude ochoten hrát hry kdykoliv během dne.“

Nadine je sociální robot, který dokáže komunikovat s lidmi v různých jazycích včetně angličtiny a čínštiny. Kromě komunikace v lidských řečech rozezná Nadine lidi podle obličeje a může si s nimi povídat.

Robot, který se stal umělcem. Jeho obraz se vydražil za 15 milionů korun
Přečtěte si také:

Robot, který se stal umělcem. Jeho obraz se vydražil za 15 milionů korun

„Nadine zvládne hry i připravit a vést hru typu binga, tedy vyhlašovat čísla a oznámit vítěze,“ říká Magnenat Thalmannová. „Umí hrát pomalu a dokáže čísla i několikrát zopakovat, aby jim starší lidé rozuměli a měli čas prohlédnout si karty a zkontrolovat, zda vyplnili celý řádek nebo sloupec.“

Potenciál robota Nadine jako nástroje pro zábavu starších lidí testovali vědci v domově pro seniory Bright Hill Evergreen Nursing Home v Singapuru. Jejich studie byla provedena na 29 obyvatelích tohoto pečovatelského domu, kterým bylo nejméně 60 let.

Magnenat Thalmannová a její kolegové při svých pokusech sledovali a monitorovali výrazy obličeje a gesta účastníků pomocí kamer. Konkrétně hodnotili úroveň jejich pozornosti, reaktivity a radosti při interakci s robotem. Následně porovnali získané údaje s podobnými daty získanými tehdy, když účastníci hráli bingo pod vedením jedné sestry nebo skupiny sester. S překvapením zjistili, že obyvatelé se zdáli být pozornější a pobavenější při hře s neživým parťákem.

„Naše zjištění naznačují, že starší účastníci byli při hře s Nadine výrazně spokojenější a pozornější,“ shrnuje Magnenat Thalmannová. „To znamená, že by se v budoucnu mohli v domovech pro seniory objevit humanoidní roboti, kteří by dělali obyvatelům společnost, bavili je a hráli s nimi hry, když jsou sestry zaneprázdněné.“

bitcoin školení listopad 24

Mezitím vědkyně plánuje ve zkoumání potenciálu sociálních robotů coby asistentů, společníků a pečovatelů pokračovat. „Chceme zlepšovat jejich schopnost porozumět situacím a jednat podle nich, s větším povědomím o tom, co se kolem nich děje,“ říká. „Například v případě Nadine bychom chtěli, aby se mohla volněji pohybovat ve svém okolí, fyzicky přistupovat k uživatelům a přímo s nimi komunikovat.“

  • Našli jste v článku chybu?