Vozy - i ze západních zemí - se tu střetávaly od 70. let. A jedním z nejlepších míst, odkud šlo souboje speciálů sledovat, byla šenovská zatáčka u Šamary.
Název jí dala místní hospoda. Ovšem ani ta už dneska nefunguje.
Jedna z nejstarších šenovských budov ale neosiřela nadlouho. Předloni do ní umístil svůj pivovar Rostislav Kosňovský. „Obnovil jsem tady právo várečné,“ říká s úsměvem a naráží na to, že v areálu přes ulici se kdysi pivo vyrábělo také.
Kosňovský se k řemeslu dostal poměrně náhodou, když jako kuchař kdysi zamířil do Německa. Tam, v Bavorsku, se stále častěji dostával k místnímu pivu. „Ze začátku pro mě bylo divné, ale pak jsem se už pokaždé na bavorské pivo těšil,“ vzpomíná na své návraty do Německa.
Pivo si pak začal vařit doma.
Šenovská provozovna připomíná spíše mikropivovar. Varna má objem pouhých sto litrů, spilku ani klasické ležácké nádoby tady člověk nenajde. Pivo zraje v láhvích a místo tanků jsou tu nerezové KEG sudy. „Každý den můžu vařit jiné pivo,“ vysvětluje Kosňovský.
Pivovar Šenov nikam nezaváží, jediné místo, kde se dá jeho produkce ochutnat, je výčep Šamary. A kdo má zájem, může si odtud odnést půllitrové láhve. Do jiných Kosňovský nestáčí. „Našepivo neurážíme petkama,“ má jasno.
Nejdříve jsme si u stolu v Šamaře dali speciální polotmavé pivo Rauchbier 16°, které bylo tím úplně prvním, co tady Kosňovský uvařil. Díky tomu, že slad je nakuřovaný nad rašelinou, nevoní pivo komínem, ale v jasné chuti rezonují především čisté tóny chmelu. V lehké a svěží chuti je cítit příjemnou ovocitost, pitelnost je velmi dobrá.
Ochutnali jsme i další polotmavý speciál American Amber Ale 16°. Díky silnému chmelení americkými odrůdami Amarillo, Chinook a Tomahawk se v silné vůní prolíná odér citrusů a borového lesa, v těžší a mírně kyselkavé chuti se projevuje „borovičková“ svěžest a hořkost je s každým napitím citelnější. •
Pivovar Šenov Obecní 6, Šenov Sládek: Rostislav Kosňovský