V prvním případě jel řidič audi na „padesátce“ rychlostí 92 kilometrů v hodině, když ho policista zastavil, k přestupku se nijak nevyjádřil, odepřel podepsat oznámení o přestupku a zaplatit pokutu na místě. Policista na to reagoval uložením pětitisícové kauce (jinak by mu nedovolil odejet) a do formuláře to zdůvodnil slovy: „Z chování, jednání a vystupování řidiče na místě jsem pojal důvodné podezření, že se řidič bude vyhýbat správnímu řízení.“
Postižený si to nenechal líbit a policii zažaloval. Ta u soudu argumentovala mimo jiné tím, že řidič využívá placených služeb jednoho ze serverů, které obviněné z přestupků zastupují před správními orgány a pomocí nekonečných obstrukcí (viz Velmi zvláštní služby, týdeník Euro 14/2014) dokážou dosáhnout toho, aby pokutu nemuseli zaplatit. Soudy – krajský i Nejvyšší správní – daly policii za pravdu s tím, že takto obecné zdůvodnění stačí.
Kauce za nevhodné chování
Druhý případ se tomu prvému hodně podobá – opět se stal přestupek a opět řidiče zastupovala stejná advokátka Irena Wenzlová. Jen šlo tentokrát o desetitisícovou kauci (maximum je 50 tisíc korun) a policista „zdůvodňoval“ ještě míň. „Jelikož řidič s hlídkou nespolupracoval, vznikla důvodná obava, že by se mohl vyhýbat správnímu řízení,“ napsal do formuláře.
Pro krajský soud to bylo tentokrát málo a bez veřejného projednání určil, že kauce je nezákonná. Ovšem Nejvyšší správní soud rozhodl, že veřejné projednání je nutné, a věc vrátil na kraj k přepracování s poznámkou, že mezi oběma případy „neshledává podstatný rozdíl“.
V každém případě jde o jistou formu „amerikanizace“ silnic a dopravního práva. Na každém pak je, aby se rozhodl, jestli je spíš na straně sveřepých šerifů, nebo „supů silnic“.
Čtěte také:
Řidiči se v roce 2014 nedočkali jediného kilometru nové dálnice