Češi se ve světě neztratí. Umí ti to totiž takříkajíc spočítat. Firma UltimateSuite, kterou vede matematik a statistik Robert Šamánek, vznikla začátkem loňského roku odštěpením od softwarové společnosti StringData a nyní, po necelých dvou letech činnosti, expanduje do USA. Pomáhá jí s tím investice od tuzemského fondu Tensor Ventures a Michaela Rostock-Poplara.
Šamánkův tým pracuje na něčem, co americká konzultační firma Gartner zařadila pod termín „task mining“. V praxi to probíhá jako sběr a analýza dat, která pravdivě a nezpochybnitelně ukazují, jak dobře se ve firmě vykonávají jednotlivé činnosti. Členům vedení zkoumaného provozu pak statistika naznačí, které úkoly zaměstnanci plní nejlépe, kde to drhne a jak se s tím vypořádat.
„Fungujeme jako takové zrcadlo, které manažerům pomocí tvrdých dat ukazuje realitu práce v jejich odděleních,“ říká zakladatel UltimateSuite Robert Šamánek. „Otázky, na které také odpovídáme, jsou: Jak efektivně pracují vaši zaměstnanci, například v objednávkovém systému? Dělají to všichni stejně? Co se zbytečně opakuje? Co je nejefektivnější řešení? Co z toho se dá zjednodušit a co zautomatizovat?“ pokračuje podnikatel.
Společnosti UltimateSuite dává vhled do fungování firem především skutečnost, že během sběru dat získá denně statisíce informací o jednom každém zaměstnanci při práci s různými systémy. Výzkum přitom nijak nenarušuje jeho soukromí.
„Nečekal jsem, že to půjde tak rychle“
Firma UltimateSuite začala pracovat v oboru task miningu, už když se tato služba začínala prosazovat a možnost datové analýzy byla firmám relativně neznámá. Proto se společnost zařadila mezi světové pionýry ve zmíněném sektoru. A tak ve chvíli, kdy trh v oboru začal prudce růst a objevovaly se konkurenční startupy, které se více nebo méně amatérsky snažily datovou analýzu provádět, Šamánek již měl vyladěný a praxí ověřený systém.
Podnikatel vede kromě UltimateSuite i její mateřskou společnost StringData a další vedlejší firmu UltimateRPA, kde zaměstnanci pracují na vývoji produktů pro automatizovanou procesní analýzu a softwarovou robotizaci.
Nyní UltimateSuite získala investici od specializovaného fondu Tensor Ventures a investora Michaela Rostock-Poplara. Ti firmu v prvním kole financování ocenili na 250 milionů korun, přičemž investice jí má pomoci expandovat do Evropy a USA, kde už nyní sbírá poptávky. Koneckonců na kontě má několik zakázek pro globální firmy, mezi než patří například Erste Bank, Société Générale a T-Mobile.
„Nečekal jsem, že vývoj půjde tak rychle a že budeme záhy potřebovat partnera,“ uvedl Šamánek. Dále tvrdí, že není těžké najít investora, který má peníze. Horší je to však s hledáním fondu, jenž disponuje vedle prostředků i zkušenostmi a kontakty. „A podle mě je úplně nejtěžší najít investora, který má peníze, zkušenosti, kontakty, ale také znalost, a tedy i cit pro to, co děláte. Martin Drdul a Roman Smola z Tensor Ventures s Michalem Poplar Rostockem jsou přesně takovými investory,“ říká matematik.
Když se dlouhá práce vyplatí
Fond Tensor Ventures již v minulosti většími či menšími částkami podpořil startupy Tatum, Veracity Protocol nebo Superface. Všechny tyto projekty včetně Ultimate Suite spojuje zaměření na deep tech, tedy na technologie překonávající odvěké vědecké a materiální výzvy, k čemuž před uvedením na trh potřebují dlouhý vývoj a velký finanční vklad.
„Specializujeme se na investice do start-upů, o kterých jsme přesvědčeni, že mají fantastickou budoucnost, ale vyžadují mnohem více porozumění, citu, flexibility a času na růst, protože často startují z vědeckých poznatků, takže trochu předbíhají svoji dobu,“ vysvětluje své investiční počínání Roman Smola, jeden ze zakladatelů Tensor Ventures. Dodává, že dle jeho názoru UltimateSuite patří k firmám, které dokážou převést nové vědecké poznatky do praxe.
Prvního kola investování se zúčastnil také známý investor Michael Rostock-Poplar. „Podle mě je Robert Šamánek vycházející hvězdou české IT scény. Síla jeho firmy není jenom v tom, že je součástí velmi rychle rostoucího trhu, ale také v tom, že má Robert jasnou vizi a reálný a proveditelný byznys plán,“ komentuje Rostock-Poplar rozhodnutí firmu podpořit.
Po prvním kole financování Šamánek stále drží ve firmě podíl 92,3 procenta, Tensor získal sedm procent a Rostock-Poplar má zbývajících 0,7 procenta. Výše investice tedy činí přibližně 18,75 milionu korun.